Jeotermal Alanda Çalışan Bilim İnsanları PAÜ’de Bir Araya Geldi

Türkiye’de ilk kez Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve jeotermal alanda çalışma yapan farklı bilim dallarından araştırmacıları bir araya getiren “11. Avrupa Jeotermal Doktora Günü”ü iki gün boyunca yapılan sözlü ve poster sunumları, çağrılı konuşmacıların bildirileri ile son gün jeotermal alanlara yapılan teknik gezi ile sona erdi.

Jeotermal Alanda Çalışan Bilim İnsanları PAÜ’de Bir Araya Geldi

2010 yılında başlatılan ve her yıl, aralarında Almanya, İtalya, Hollanda ve İsviçre’nin de bulunduğu 7 farklı ülkede düzenlenen “Avrupa Jeotermal Doktora Günü” etkinliğinin 11.si bu yıl Türkiye’de Pamukkale Üniversitesi Jeotermal Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Jeotermal enerji alanında çalışmalar gerçekleştiren doktora öğrencilerini ve farklı bilim dallarından araştırmacıları bir araya getiren, disiplinler arası bilgi paylaşımını amaçlayan etkinlikte bu yıl açılış töreninin ardından yurt içi ve yurt dışından çağrılı konuşmacıların sunumlarının yanında doktora öğrencileri tarafından sözlü ve poster sunumlar gerçekleştirildi.

Çağrılı konuşmacılardan Prof. Dr. Serhat Akın Türkiye’deki Jeotermal Santrallerden Yayılan CO2 Salınımının Karakterizasyonu konusunda bir sunum gerçekleştirirken Dr. Juliet Newson, jeotermal eğitimin önemini anlattı. Prof. Dr. Franco Tassi, Hidrotermal-Magmatik Gazlar: Yeraltına Açılan Pencere konulu konuşma yaparken, Dr. Öğr. Üyesi Maren Brehme, Jeotermal Kaynakların Sürdürülebilir Kullanımı için Perspektifler konulu bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Başokur, konuşmasında Jeotermal Keşiflerde Elektrik Direnci Modellerinin Kullanımını anlatırken, jeotermal alanda yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin önemli yer bilimcilerinden olan Prof. Dr. Ali Koçyiğit ise Büyük Menderes Grabeninin Nazilli - Buharkent bölümünde yaptığı vaka çalışmalarından elde ettiği sonuçları konuklarla paylaştı.

“11. Avrupa Jeotermal Doktora Günü” jeotermal alanlara yapılan teknik inceleme gezisi ile sona erdi.

sarayköy paü denizli türkiye sarayköyhaber jeotermal avrupa habersarayköy sunum saraykoy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek