LGS TERCİHİ YAPARKEN DİKKAT!

"Nereye gittiğini bilen bir kişiye yol vermek için dünya bir yana çekilir. " Starr Jordan

LGS TERCİHİ YAPARKEN DİKKAT!

LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencileri ve velileri tatlı bir telaş sardı. 1-12 Temmuz arası öğrenciler tercihlerini yapacaklar.

 Geçen sene olduğu gibi bu senede Atatürk Ortaokulu Tercih merkezi olarak belirlendi. 3 rehber öğretmeni saat 09.00-16.00 arası öğrencilerimizi hayallerindeki okulla buluşturabilmek için ücretsiz bir şekilde tercih danışmanlığı hizmeti veriyor. İlçemizdeki tüm 8. sınıf öğrencilerinin tercih yapabilmesi için velisiyle birlikte okula gelmesi gerekli.

Peki, tercih süreci nasıl gerçekliyor?

Tercihler, 3 aşamadan oluşuyor.

1. aşamada: 3 yılın (6,7,8) yıl sonu ortalamalarına göre oluşan yıl sonu ortalamasına göre yerleştirme işlemi yapılıyor. Tercih işleminde öğrencinin ortalama üstünlüğüne göre yerel yerleşme kapsamındaki okullara tercihi yapılır.

2. aşamada: Merkezi Yerleştirme, Merkezi sınav sonucuna göre öğrencilerin merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirleme kontenjanlarına göre puan üstünlüğüne göre, öğrencinin tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılır.

3. aşamada. Pansiyonlu okullara tercih işlemi yapılır. Pansiyonlu okulların yerleştirme işleminde; Yerel yerleştirme kapsamında herhangi bir tercihine yerleşemeyen ve boş kontenjana kalan pansiyonlu okullara tercihi yapılmaktadır.

Veliler, mutlaka öğrencinin yanında olmalı. Sınav sonucuna bakılarak öğrenci ve velilerin istekleri ve görüşleri dikkate alınarak ve sınav sonucuna bakılarak tercih rehberliği yapılır. Rehber öğretmenleri, akademik ve meslek liselerinin uyguladığı program hakkında bilgilendirme yapılır. Sonunda terci yapılacak okullar belirlenip öğrenci için oluşturulan tercih listesi veli tarafından imzalandıktan sonra okul müdürlüğü tarafından MEB sistemine girilerek tercih işlemi tamamlanır.

Tercih sonuçları 22 Temmuz'da açıklanacak.

Öğrencilerimize bu yolda başarılar dileriz...

Sarayköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sarayköy Atatürk Ortaokulu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SARAYKÖYSPOR SEZONA GALİP BAŞLADI
SARAYKÖYSPOR SEZONA GALİP BAŞLADI
KOMŞUSUNUN ÇIĞLIĞI İLE ORTAYA ÇIKTI
KOMŞUSUNUN ÇIĞLIĞI İLE ORTAYA ÇIKTI