Reklamı Geç

Atatürk: “Milli Benliğini Bulamayan Milletler Başka Milletlerin Avı Olacaktır.

Pamukkale Üniversitesi Tarih Topluluğu’nun düzenlediği “Tarihsel Süreçte Ermeni Meselesi” adlı konferansın konuğu Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karayaman oldu.

Atatürk: “Milli Benliğini Bulamayan Milletler Başka Milletlerin Avı Olacaktır.
Bu içerik 281 kez okundu.

Günümüzde temel dayanağı olmayan, Türkiye’nin üniter yapısı üzerinde hesapları olan bazı Batılı ve komşu ülkelerin kullandıkları Ermeni Sorunu’nun anlatıldığı konferans Fen Edebiyat Fakültesi İsmail Çetişli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ermeni Sorunu diye ortaya atılan meselenin tarihe bir gönderme yapılarak tarihle ilişkilendirilmesinden ötürü biz tarihçileri çok ilgilendiriyor, ifadeleri ile konuşmasına başlayan Prof. Dr. Karayaman; “Meselenin doğrusunu önce biz kendimiz bileceğiz ki yarın öğrencilerimize de doğru bir şekilde aktarabilelim. Bu bağlamda Tarih Topluluğu’ndan böyle bir teklif gelmiş olması bizim için son derece heyecan verici oldu.” dedi.

Ermeni Sorunu ve tarihsel gelişim sürecinin aşamalarının ele alındığı konferansta; Ermeni iddiaları ve amaçları, I. Dünya Savaşı döneminde Ermeni isyanlarının ortaya çıkış noktası ve Tehcir, Ermeni ayrılıkçılığı ve komiteler, Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde Ermeni Sorunu, Cumhuriyet Dönemi Türk- Ermeni Sorunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Ermeni Sorunu ile ilgili yapması gereken hususlar ele alındı.

Pamukkale Üniversitesi Tarih Topluluğu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
51 proje Pamukkale için yarıştı
51 proje Pamukkale için yarıştı