SARAYKÖYLÜ ANNE KIZIN ENGELSİZ DAYANIŞMASI

Sarayköylü Petek engel tanımadan hayatına devam etmenin en güzel örneklerinden.

SARAYKÖYLÜ ANNE KIZIN ENGELSİZ DAYANIŞMASI

Sarayköy’ün  Bala Mahallesinde yaşamını sürdüren 20 yaşındaki Petek Kurtuluş, down sendromlu bir bebek olarak dünyaya gözlerini açtı. 62 yaşındaki annesi Dicle Kurtuluş ile yaşamını sürdüren petek, yıllardır bakımını üstlenen annesinden bu görevi artık devralmış ve  sağlık sorunları nedeni ile ayakta duramayan annesi Kurtuluş’un bakımını yapmakta.

Dicle kurtuluş, 20 sene öncesinde kızı Peteği kucağına aldığı dönemlerde  eşinden ayrılmış ve doğuştan kalça kemiğinde bir sorunu olan anne, omuzlarındaki büyük yükü, sağlık sorunu ve boşanmasının da ardından hayata çocukları için daha da sıkı tutunmuş ve  geçimi için yıllarca dikiş, nakış işleri ile evine ekmeğini taşımış mücadeleci bir anne. 3 çocuk annesi Dicle  en küçük çocuğu Petek’in eğitimi için Denizli’ye taşınmış ve kızının liseyi bitirmesi için gerekli maddi ve manevi desteği elinden geldiğince sağlamış. 3 çocuk annesi Dicle, diğer iki çocuğunu evlendirmesi ve sağlık durumundaki sıkıntının artması ile Sarayköy ilçesine taşınan anne, kız artık hayatlarına iki yoldaş olarak devam ediyor. 5 yıldır evin temizlik, bulaşık, yemek gibi işlerinin yanı sıra annesi ile bol bol vakit geçiren

Petek,” Annemin sağlık sorunları hayatını kısıtlıyor ama ben elimden geldiğince her şeyi yapmaya çalışıyorum. O benim canım her zaman yanında olacağım.” İfadelerini kullanırken anne

 Dicle Gümüş,”  Petek özel bir çocuk ve eğitimi içinde Denizli’ye gittik. Eskiden hastalığım bu kadar ilerlememişti ve evimde tekstil için çarşaf, yastık gibi malların dikimini gerçekleştirip üç çocuğum ile kıt kanat geçindik. Zaman geçti iki çocuğum evlendi. Bizde petek ile Sarayköy’e taşındık. Sağlık sıkıntım sebebi ile tekerlekli sandalyeden kalkamıyorum ve bütün işler Petek’e bakıyor. Evin temizliğini, yemeğimizi, sürekli olarak kullandığım ilaçlarımın takibini her şeyi yapıyor. O benim her şeyim.”

PETEK’E ÖZEL KURS

Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş’ın isteği üzerine açılan kursta Petek, haftanın beş günü 5 saatini kültür merkezinde geçiriyor. Kişisel gelişimi için buradan faydalanan petek kurs saatleri dışında kalan zamanını annesinin bakımına harcıyor. Annesi Gümüş,” Kızım için Belediye Başkanımız tarafından açılan bu kurs Peteği sosyal hayattan kopmamasına ve gelişimine büyük katkı sağlıyor.”

 

 

sarayköy sarayköyhaber habersarayköy haber engel anne kız
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek