Reklamı Geç
script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-9506100484003570" crossorigin="anonymous">

DSİ’DEN DENİZLİ’NİN İHTİŞAMINA YAKIŞAN YATIRIMLAR!

DSİ’DEN DENİZLİ’NİN İHTİŞAMINA YAKIŞAN YATIRIMLAR!


DSİ Genel Müdürü son 21 yıldaki Denizli yatırımlarını açıkladı: “Denizli’de29 Milyar 945 Milyon TL değerinde 231 Tesis inşa ettik. Denizlililer için üretmeye devam edeceğiz.”
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında,milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.
İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan;içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’lerve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.
“Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.
Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.
Denizli’de Asırlık Projeleri Hayata Geçirerek 938 Bin 197 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk
Denizli’ye yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yıldaDenizli’yeinşa ettiğimiz79sulama tesisi ile 938 bin 197dekar tarımsalaraziyi sulamaya açtık.” dedi.

 

Denizli’de18 Baraj, 13 Gölet, 5 Adet Yeraltı Depolama Tesisi Kazandırdık
Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Denizlililerinemekleriyle can bulan bereketli toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor. Denizli’nin refah düzeyinin artması için son 21 yılda;231 adet tesis ile29 Milyar 945Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayanDSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA,“Denizli’yeson 21 yılda 14baraj, 13 göletile5 adet yeraltı depolama tesisiinşa ettik ve böylece 228 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.
İnşaatı Devam Eden 3 Gölet ile Denizli Kalkınacak
Denizliliçiftçilerintarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA,“Denizli’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda3göletinyapım çalışmaları devam ediyor.Bu göletlerin tamamlanması ile 10 bin 460 dekar tarımsal araziyidaha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.” dedi.
Denizli’ye Memba Kalitesinde İçmesuyu
Diğer taraftan son 21 yılda tamamladığımız içmesuyutesisleri ile yaklaşık 988 bin 700 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 28,13 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.
Taşkın Riskini Azaltıyor, Vatandaşlarımızın Can ve Mal Emniyetini Güvence Altına Alıyoruz
Ayrıca; Denizli’nintaşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan95adet taşkın koruma tesisi ile Denizli şehir merkezi, 98 adetyerleşim yeri ve 110 bin 50dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 15 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri iletaşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.
Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli
Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Denizli’de7 adet iş tamamlanarak toplam 551 bin 340 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif BALTA, “Deniz’de37 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.” dedi.

 


Denizli Tarımını Bereketlendiren “Su” Türkiye’nin Enerjisine Güç Oldu
Denizli’de son 21 yılda 11 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 320,38 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden GenelMüdür Mehmet Akif BALTA; “Kurulu gücü 114,73 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 470.958.600 TL katkı sunuyoruz.
31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 112 bin 178 hanenin enerji ihtiyacını Denizli ilinde kurulu olan HES’lerle karşılıyoruz.” dedi.
Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan GenelMüdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Denizlililer, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-9506100484003570" crossorigin="anonymous">
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU PERSONELİN TÜM İZNİNİ İPTAL ETTİ!
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU PERSONELİN TÜM İZNİNİ İPTAL ETTİ!
Babadağ Belediye Başkanı Kumral Kandili unutmadı!
Babadağ Belediye Başkanı Kumral Kandili unutmadı!