ESKİ SAZAK’TA HERKES GİTTİ BİR O AİLE KALDI

Sazak Dağı etrafına kurulan Sazak Mahallesi 1982 yılında heyelan tehlikesinden dolayı boşaltılmak zorunda kaldı. Mahalle sakinleri 10 km ileriye Menderes Nehri kenarına yerleşti.

ESKİ SAZAK’TA  HERKES GİTTİ BİR O AİLE KALDI

37 yıl sonrasında ise geriye kalan yapılar fotoğraf tutkunlarının dikkatini çekmeye başladı. Eski Sazak Mahallesi keşfedilmeyi bekleyen yapıları ve doğasıyla kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Yol kenarındaki zeytin ağaçları eşliğinde 1 saatlik yolculuğun sonrasında sizleri dağ yamacına yerleşmiş eşsiz manzarasıyla büyülen yıkılmış duvarlar, kırık mezar taşları, yeşille bütünleşmiş evler selamlıyor. Bir dönem 60 hanenin bulunduğu gizemli köy tarih kokuyor…

Orada Sadece bir Aile Kaldı

Gülsüm-Mehmet Yılmaz çifti 2.5 yaşlarındaki kızları ile birlikte 10 yıldır Eski Sazak’ta yaşıyor. Küçükbaş hayvancılık ile yaşamını sürdüren baba Mehmet Yılmaz, koyunlarını dağların eteğindeki doğal otlarla besliyor. Gülsüm Yılmaz ise eşine her zaman destek oluyor. Hafta da 1 Sarayköy’e gelerek ihtiyaçlarını karşılayan Yılmaz ailesi, halinden memnun olduklarını belirtti. Gülsüm Yılmaz, “Dedem eskiden Sazak mahallesi muhtarıydı. Dedem İbrahim Sazak ben 1. sınıftayken heyelan tehlikesinden dolayı köyü aşağıya taşıdı. O günleri hatırlıyorum. Biz bu güzellikten kendimizi koparmak istemedik. Eşim ve küçük kızımla birlikte burada yaşıyoruz. Kızım, doğayı, hayvanları severek onlarla iç içe büyüyor. Kızımızı bir çok çocuğun aksine beton duvarların arasında internetle , tabletle değil de sevgiyle ve doğayla büyütmek için burada yaşamayı tercih ettik. Bana soruyorlar, tedirgin olmuyor musun, korkmuyor musun diye... Aksine burayı ailecek seviyoruz. Ecel geldikten sonra ayağınız taşa takılır yine ölürsünüz. Şimdilerde bir çok misafirimiz geliyor fotoğraf çekmek için bu ilgiden memnunuz. “ dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARACA YENİDEN CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
KARACA YENİDEN CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
Başkan Akcan Açıkladı! Çal'da Festival İptal
Başkan Akcan Açıkladı! Çal'da Festival İptal