NİLGÜN ÖK, TİCARET BAKANLIĞI BÜTÇESİ ÜZERİNE KOMİSYONDA KONUŞMA YAPTI

AK Parti Denizli Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Nilgün Ök, Plan ve Bütçe Komisyonundaki Ticaret Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde konuşma yaparak Bakanlık Faaliyetleri ve Bakanlık Bütçesi hakkında görüşlerini açıkladı.

NİLGÜN ÖK, TİCARET BAKANLIĞI BÜTÇESİ ÜZERİNE KOMİSYONDA KONUŞMA YAPTI

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN’ın geçtiğimiz hafta Denizli’de açıkladığı ihracat rakamlarına değinen ÖK; “Bakanlığımızın ve iş dünyamızın ortak paydada buluşmasıyla, Dünyanın ekonomik olarak zor şartlardan geçtiği, Ülkemizin de içerden ve dışardan ciddi şoklara maruz kaldığı bu dönemden çok başarılı bir şekilde geçtik. Bakanlığımız Dünyadaki değişimleri, gelişmeleri ve yapıları takip ederek güzel bir analizle önemli projeler ortaya koymuş ve koymaya devam etmektedir.” Dedi. 

2018 Yılı İtibariyle İhracatımız 168 Milyar Dolara Ulaştı 

ÖK; “Ülkemiz jeopolitik durumu gereği küresel ticaret için kesişim noktasında bulunuyor. Dolayısı ile dış pazarlara açılmamız ve uluslararası ticaretin içine girmemiz gerekiyor. Ak Partimizden önce 2001 yılında 31 milyar dolar olan ihracatımız, Hükümetlerimiz ile 2018 yılında 168 milyar dolara ulaşmıştır. 2019 Ekim ayı itibarıyla, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 86,5’e çıkmıştır. Bu, bizim dış ticaret açığımızı, dış finansman ihtiyacımızı azaltmakta ve cari dengeye önemli katkı sağlamaktadır. İhracatımızı daha çeşitli ve rekabetçi hale getirmek için Avrupa Birliği dışı pazarların ihracatımız içindeki payını 2002 yılındaki yüzde 43,3 oranından, 2018 yılında yüzde 50 seviyesine taşıdık. 2002 yılında 9 üründe sadece 1 milyar doların üzerinde ihracat yapabilirken, bugün itibariyle 29 ürünle ihracat yapıyoruz. Yine 2002 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısı 8 iken, 2018 yılı itibariyle bu rakamı 39’a yükselttik. Tabi bütün bu gelişmelerin yaşanmasının temelinde, Bakanlığımızın yoğun ve özverili çalışmasının çok büyük payı bulunmaktadır.” Dedi. 

Altın Rezervlerimiz 25,9 Milyar Dolara Ulaştı 

Açıklamalarına devam eden ÖK; “2002 yılında 3,7 milyar dolar olan motorlu kara taşıtları ihracatımızı 2018 yılında yaklaşık 7’ye katlayarak 26,8 milyara ulaştırdık. Bütün bu gelişmelerin sonucunda dış kırılganlığın önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilen cari işlemler açığının GSYH’ya oranı 2018 yılına göre 2 puanın üzerinde bir iyileşme göstererek yüzde 3,4 olarak gerçekleşti. 2019 yılını 1 milyar dolar cari işlemler fazlası vererek kapatmayı bekliyoruz.” Dedi. “Ülkemiz 1992-2002 döneminde 11,6 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekebilen bir ülke iken, bu büyüklüğü 2003-2018 döneminde 18 kattan fazla artırarak, 208,9 milyar dolar yabancı yatırım çeken bir ülke haline getirdik. Bunlarla beraber, 2002 yılı sonunda 28,1 milyar dolar düzeyinde bulunan (altın dâhil) brüt döviz rezervlerimizi Kasım 2019 tarihi itibarıyla 101,1 milyar dolara ulaştırdık. 1,3 milyar dolar düzeyinde bulunan altın rezervlerimizi de 25,9 milyar dolar düzeyine ulaştırdık.” İfadelerini kullandı.

Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı Kuruldu 

Kadınlarımızın ticaret hayatı içerisindeki rolünün ve öneminin daha da artması için, Ticaret Bakanlığı bünyesinde Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı kurulmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden ÖK, bu çalışmayla ilgili olarak Sayın Bakana teşekkürlerini iletti. 

Eximbank’ın İhracatçılarımıza Sağladığı Destekler Çok Önemlidir. 

“Eximbank’ın ihracatçılarımıza sağladığı katkıya daha yakından baktığımızda, 2019 Ocak– Ekim döneminde 22,3 milyar doları kredi, 14 milyar doları ihracat kredi sigortası desteği olmak üzere toplam 36,3 milyar dolarlık finansman imkânı sunduğunu görüyoruz. 2020 yılsonunda ise desteğini 53,75 milyar dolara çıkarmayı hedeflemektedir. Böylelikle Türkiye ihracatının 2019 yılında %27’sine, 2020 yılında ise desteğini artırarak ihracatımızın %28’ine destek olunacaktır.” Diyen ÖK, “ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımıza ve değerli bürokratlarına 2020 bütçesi hazırlanırken göstermiş oldukları üstün gayret ve emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, bütçemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞTE 1 HAZİRAN'DA UYGULANACAK KURALLAR
İŞTE 1 HAZİRAN'DA UYGULANACAK KURALLAR
DENİZLİ VE İLÇELERİNİ VURAN DON VE DOLU BÜYÜK ZARARA YOL AÇTI
DENİZLİ VE İLÇELERİNİ VURAN DON VE DOLU BÜYÜK ZARARA YOL AÇTI