Advert

'Made In Turkey' değil 'Made In Türkiye'

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre Türkiye ihraçta yeni bir ibare kullanacak. Gönderildiği ülkeye göre Türkiye ismi yabancı yazılan kelime artık standart şekilde kullanılacak. Dünyaya ihraç edilen tüm ürünlerde dört bir yanında 'Made In Türkiye' ibaresi kullanılacak.

'Made In Turkey' değil 'Made In Türkiye'

Resmi Gazete'nin bugün ki sayısında 'Marka Olarak Türkiye İbaresinin Kullanımı' Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlandı. Genelgede, Türkiye'den çıkan her ihraç edilen üründe sadece 'Made In Türkiye' yazılacağı açıklandı. Bu ibarenin artık tüm ülke ve dünyada yaygınlaşması için gerekli olanlar yeni kuralların devreye gireceğini bildirildi.

Genelgede şöyle söylendi "'Türkiye' markası ulusal ve uluslararası mecrada ülkenin çatı markası olarak kabul edilmiştir. 'Türkiye' ibaresi, Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda, ihraç ürünlerimizde 'Made in Turkey' yerine 'Made in Türkiye' ibaresi kullanılmaya başlanarak ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz 'Türkiye' ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin 'Türkiye' markası altında temsili hedeflenmektedir. Amacın Türkiye markasını güçlendirme çalışmaları olduğu öğrenildi. Başta devletler olmak üzere kurum, kuruluş, resmi ilişkiler, faaliyet ve yazışmalarda bu hassasiyete şimdiden dikkat ediliyor. ​

haber denizli yerel haber güncel haber Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOSTEKLİ ÖĞRENCİLERE HOBİ BAHÇESİYLE, ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRILIYOR!
DOSTEKLİ ÖĞRENCİLERE HOBİ BAHÇESİYLE, ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRILIYOR!
Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Toplantısı Yapıldı!
Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Toplantısı Yapıldı!