Reklamı Geç
script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-9506100484003570" crossorigin="anonymous">

MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

İslam dininde Hicri takvimi esas alan beş önemli gece bulunmaktadır. Üç ayların ilki olarak kabul gören Recep ayının 27.gecesi Miraç kandili olarak kutlanmaktadır. Miraç kelimesi, sözlükte "merdiven", "yükselecek yer", "en yüksek makam" manalarına gelmektedir. İslam âleminde "Allah'a yükseliş ve arınma" olarak kabul edilen Miraç Kandilini bu yıl 6 Şubat Salı günü idrak edeceğiz.

Mekke’de müşriklerin Müslümanlara uyguladıkları zulüm ve şiddetin tahammül sınırlarını aştığı, Müslümanların üç yıl boyunca her türlü insani ve ticari ilişkiyi ortadan kaldırılarak büyük bir boykota maruz bırakıldığı ve boykotun sona erdiği günlerde Resûlullah Efendimiz (s.a.s)’in, önce kendisini daima destekleyen amcası Ebû Tâlib’i, sonra da çok sevdiği eşi Hz. Hatice’yi kaybettiği, hüznün gönülleri kuşattığı, ümitlerin tükenme noktasına geldiği günlerde Yüce Allah, habibi Hz. Muhammed Mustafa’yı Cebrail a.s rehberliğinde Mescid-i Haram'dan etrafı mübarek kılınan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce âlemlere ve ilahi huzura kabul etmiştir.

Yeryüzünün iki mübarek mabedi olan, Mescid-i Harâm ve Mescid-i Aksâ’dan göklere uzanan bu özel yolculuk, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan büyük bir ufuk, Allah’ın rahmetine, azametine ve kudretine görkemli bir şahitlik, varlığın özüne yapılan samimi bir yolculuktur.

Miraç Hadisesinin yaşandığı Kudüs ve Mescid-i Aksa, bize Peygamberimizin müjdesi ve emanetidir. Kudüs, her müminin gönülden bağlandığı ve aziz bildiği bir şehirdir. Ne yazık ki Darü’s-selam, yani barış ve huzurun merkezi olan Kudüs uzun zamandır mahzun, yıllardır kan ağlamaktadır. Kudüs, her türlü saldırıya maruz kalarak barışın şehri olmaktan çıkarılmakta, Peygamberler diyarı Filistin’de silahlar susmamakta, Masum insanlar acımasızca katledilmektedir. İnsanlık şiddet, zulüm, savaş ve göç gibi olumsuzluklar nedeniyle büyük acılar yaşamaktadır.

Geliniz, bir an önce ümmet olma bilinciyle iman kardeşliğimizi gözden geçirelim. İçinde bulunduğumuz zorluklardan, acılardan, mahrumiyetlerden kurtulabilmek için her birimiz gücümüz nispetinde çalışalım. Yeryüzündeki bütün mazlum kardeşlerimizin acısını yüreğinde hisseden ve onlara yardım için maddi-manevi varlığını seferber eden samimi Müslümanlar olmaya gayret gösterelim. Basiretsizlerden, vicdansızlardan, zalimlerden yana asla taraf olmayalım. Kudüs’ü ve İslam beldelerini işgale yeltenenlere, ıslah adı altında yeryüzünü ifsat edenlere fırsat vermemesi için bu gecede Cenab-ı Hakka yalvaralım.

Allaha kullukta en yüce değerleri simgeleyen Miraç Gecesinin, Mescidi Aksanın özgürlüğüne, Gazze, Doğu Türkistan ve tüm dünyada zulüm gören kardeşlerimizin kurtuluşuna, Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesine ve insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyor, Bütün İslam âleminin Miraç Gecesini tebrik ediyorum. Ayrıca 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen ve asrın felaketi olarak yüreklerimizi dağlayan depremlerin yıl dönümü vesilesiyle hayatını kaybeden 50 bini aşkın canımızı rahmetle yâd ediyor, ailelerine, yakınlarına ve aziz milletimize sabrı cemil niyaz ediyorum.

script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-9506100484003570" crossorigin="anonymous">
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU PERSONELİN TÜM İZNİNİ İPTAL ETTİ!
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU PERSONELİN TÜM İZNİNİ İPTAL ETTİ!
Babadağ Belediye Başkanı Kumral Kandili unutmadı!
Babadağ Belediye Başkanı Kumral Kandili unutmadı!