Sarayköy'de insan yüzlü örümcek görüldü! Türkiye'de 7 kez görülmüştü!

Denizli'nin Sarayköy İlçesi'nde çiftçilik yapan Mustafa Çınar tarlasında bulunan tarlasına gittiği esnada Türkiye'de sadece 7 kez görülen insan yüzlü örümcek ile karşılaştı. Fotoğrafını çeken Çınar örümceği pet şişenin içerisine koydu.

Sarayköy'de insan yüzlü örümcek görüldü! Türkiye'de 7 kez görülmüştü!

Halk arasında insan yüzlü örümcek olarak tabir edilen ve bilinen adı ''Thomisus Onustus'' olarak adlandırılan Türkiye'de 7 kez görüldü. Böceği gören 7. adres Denizli'nin Merkezefendi İlçesi idi.

8. ADRES SARAYKÖY OLDU!

Sarayköy'ün Karataş Mahallesi'nde çiftçilik yapan ziraat mühendisi Mustafa Çınar ''Tarlamıza ektiğimiz darıya bakmaya gittiğim zaman ekinlerin arasında örümcek dikkatimi çekti. Örümceğe yaklaşıp baktığımda insan yüzlü örümcek olduğunu farkettim. Haberlerde izliyoduk insan yüzlü örümcek nadir görülüyor diye duyuyorduk. Araştırdığımız zamanda Türkiye'de 7 kez görüldüğünü ve en son geçtiğimiz ay Denizli'de görüldüğünü öğrendim. Bende pet şişe içerisine koydum.'' ifadelerine yer verdi.

İNSAN YÜZLÜ ÖRÜMCEK NASILDIR?

Thomisus onustus, Thomisidae (yengeç örümceği) familyasından Palearktik bölgede yayılmış bir örümcek türüdür. Opisthosoma (abdomen) dorsalinde yer alan girinti ve çıkıntılar insan suratına benzer şekillenme gösterebilir ve bu şekilleriyle zaman zaman medyada "insan yüzlü örümcek" haberlerine konu olurlar. İlk kez 1805 yılında Fransız bilgin Charles Athanase Walckenaer (1771–1852) tarafından Thomisus onustus adıyla tanımlanan tür geçerli revizyon geçirmeden ilk verilen adıyla günümüzde de kullanılmaktadır. Fiziksel özellikleri cinsiyete göre farklılık gösterir. Dişi 7-9,8 mm, erkek 2-3,6 mm boyundadır. Rengi çok değişkendir. Ana zemin rengi beyaz, pembe ve sarı arasında değişir. Birkaç gün içinde aktif renk değiştirme özelliğine sahiptir.

denizli güncel haber insan yüzlü orumcek saraykoy saraykoy haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüzme Havuzlarından Kaynaklanan Enfeksiyonlara Dikkat!
Yüzme Havuzlarından Kaynaklanan Enfeksiyonlara Dikkat!
VALİ ALİ FUAT ATİK'TEN “24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI” KUTLAMA MESAJI
VALİ ALİ FUAT ATİK'TEN “24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI” KUTLAMA MESAJI