Advert
YERLİ Mİ, YABANCI MI? GENÇ Mİ, TECRÜBELİ Mİ?
Hakan Önder

YERLİ Mİ, YABANCI MI? GENÇ Mİ, TECRÜBELİ Mİ?

Ülke futbolu olarak, son dönemde özellikle yabancı sınırlaması ile ilgili alınan kararlar sonrası takımlar ve Türkiye Futbol Federasyonu arasında karşılıklı atışmalar da yaşanmıştı. TFF tarafından alınan karara göre takımlar sahaya 8 yabancı futbolcu ile çıkabilecek ve yedek kulübesinde 6 yabancı futbolcu oturtabilecekti. Çoğu kişi için yanlış bir karar olduğu düşünülürken bazı kişiler de bu kararın doğru olduğunu ve yerli oyuncuların daha fazla süre alması gerektiğini savundu.  

 

Daha önce de sürekli değiştirilen yabancı kuralı bu sene daha da gündem oldu. Alt yapıdan çıkan oyuncularımızın sayısının az olduğundan bahsediyoruz. Fakat şöyle bir çelişki de söz konusu. Alt yapıdan çıkan oyuncuların takımlarında forma şansı bulmaları da çok nadir. Özellikle büyük kulüpler bu konuda genç oyunculara daha fazla forma şansı vermeli. Yurt dışındaki takımlara baktığımızda yaş ortalaması Türkiye ligindeki takımların yaş ortalamasına göre çok daha aşağıda.  

 

Yaz transfer sezonunda yapılan transferlerle takımlarımızın yaş ortalaması biraz daha düşüşe geçti. Özellikle yapılan transferlerin genç ve geleceğe yönelik yatırım planlaması içerisinde olması gelecek için umut verdi. Takımlarımız Avrupa arenasında son zamanlarda istediği sonuçları alamayarak büyük hüsran yaşadı. Ülke puanı açısından da sıkıntı yaşadığımız şu dönemde ne kadar çok puan toplayabilirsek toplamamız lazım. Şu saatten sonra hata yapma lüksümüz en azda olmalı. 

 

Genç oyunculara dönecek olursak, bence her takımda en az 2 tane 23 yaş altı Türk oyuncu oynatma zorunluluğu getirilmeli. Nasıl ki yabancı kuralı çıkarıyorsa TFF, genç ve Türk oyuncular için de kural getirmeli. Hala ülkemizde forma giyen 25 yaşındaki Türk oyuncular için genç algısı da ön planda. Avrupa’da 25 yaşındaki bir futbolcu için genç kelimesini asla duyamazsınız. Ama bizim ülkemizde bu duyumlar oldukça fazla. Ne zaman ki bu algılarımızdan kurtulup sadece 20 yaş altındaki gençler için genç futbolcu kalıbını kullanırsak daha iyiye gidebiliriz. Hadi 20 değil 22-23 olsun. Ama ben 25 yaşındaki bir futbolcunun genç denmesini doğru bulmuyorum. Her takımın muhakkak oyunda genç ve tecrübeli futbolcusu olmalı.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 çocuk babası adam beyin tümörüne yenildi!
2 çocuk babası adam beyin tümörüne yenildi!
Anayolda 8 araç kaza yaptı! 2 kişi hafif derecede yaralandı!
Anayolda 8 araç kaza yaptı! 2 kişi hafif derecede yaralandı!