Advert
SU AKAR YOLUNU BULUR
Emrah Necati Bayrakçı

SU AKAR YOLUNU BULUR

         Memleketim Sarayköy'ün Sarayköylünün sorunlarına bugün farklı bir konuya değinerek katkı sağlamak istiyorum.

 
         Sarayköy İlçe merkezine İzmir yönünden giriş mevkiinde   Büyük Menderes nehrinin yanında bulunan zamanında Kaymakam Saffet Bekaroğlunun girişimiyle kurulan Bir çok Sarayköylünün ortak olduğu sonrasında zarar ettiği öne sürülen ve Alaşehirli bir aileye geçen şirketin çalışanlarının son günlerde işten çıkarılmalarını hep birlikte tanık oluyoruz
 
         Pandemi döneminde Hükümetin işten çıkarmayı yasaklamasına karşın Kendilerince geliştirdikleri Formül ile  ''Önce başka bir bölüme görev değişikliği , sonra ben bu bölümde çalışmak istemiyorum  şeklindeki istifa dilekçesi sonrası'' Kıdem tazminatları hesaplanıp 10 ay sonra ödenmek üzere İlgili işletme  işçilerini emekçilerine kapı önüne koyuyor. Neden peki ? İkea isimli firmanın işini kaybettiklerinden bahisle işçileri çıkarma kararı almışlar.
 
         Şu ana kadar 350 emekçinin iş akdine son verilip Şu pandemi döneminde  10 ay sonra alacakları kıdem tazminatlarına muhtaç edilerek maaş destekleri olmaksızın Kaderleri baş başa bırakılıyorlar. 10 ay boyunca bu çalışanlar aileleri nasıl geçinecek, kiralarını nasıl ödeyecek, pazar masraflarını nasıl karşılayacak?
 
          Yapmış olduğum araştırmaya göre bu sayının 1000 kişiyi bulacağı belirtiliyor. 1000 kişilik bir çalışanın ortalama 5000 kişinin ekonomik olarak  etkileneceği dolayısıyla ekonomik olarak Sarayköylü esnafın ve vatandaşın da bu durumdan dolayı zarar göreceği muhtemel gözüküyor.
 
          Başka bir şehirde firma sahibi olan Abdülkadir Konukoğlu ( Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı) ise pandemi döneminde 14.000 çalışanına maaşları dışında 1.000 tl aylık destek verip işten çıkartılmayacaklarını sözünü vermesine karşın Alaşehir aile şirketinin Sarayköylü çalışanlarını emekçilerini kapı önüne koyması ne kadar doğru?
 
           1000 tane işçi emekçinin işten çıkarılması bir şehrin ekonomik yapısını değiştirecek şehrin yapı taşlarını bozacak niteliktedir. Yetkilileri Pandemi döneminde işten çıkarma eyleminde bulunan Menderes Nehri Yanında bulunan  Bu şirketi incelemeye ve denetlemeye davet ediyorum.
 
             Menderes nehri kıvrımlarıyla ünlüdür. Ne diyelim su akar yolunu bulur....
 
            Haydi kalın sağlıcakla...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOSTEKLİ ÖĞRENCİLERE HOBİ BAHÇESİYLE, ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRILIYOR!
DOSTEKLİ ÖĞRENCİLERE HOBİ BAHÇESİYLE, ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRILIYOR!
Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Toplantısı Yapıldı!
Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Toplantısı Yapıldı!