Reklamı Geç
SARAYKÖY’DE GELENEK BOZULMADI
Hakkı Hakan Tok

SARAYKÖY’DE GELENEK BOZULMADI

Bu içerik 1240 kez okundu.

     Daha önce eski belediye başkanlarıyla ilgili yaptığım bir çalışmada ilçemizde, yani Sarayköy’de belediye başkanlığını kazanan kişinin girdiği bir sonraki seçimde de kazanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve bunun yaklaşık 70 yıldır süregeldiğini belirtmiştim.

Ve gelenek gene bozulmadı. Ahmet Necati Özbaş 31 Mart 2019 belediye başkanlığı seçimini bir önceki seçimde kazandığı oy farkının da üzerinde bir oyla alarak yeniden başkan seçildi. Böylece üç defa girdiği bu yarışın ikisinde başarılı oldu.

Şimdi konuyu biraz açalım ve biraz geriye 1950 yılına geriye dönelim. Bu bilgileri bir belediye çalışanının arşivinden aldığımı ve belediyenin internet sitesinden de doğruladığımı bu arada belirteyim.

1950 yılında yapılan seçimi Mehmet Sezer kazanıyor. 1951 yılında görevinden ayrılan Mehmet Sezer 1958-1959 yıllarında tekrar koltuğa oturuyor. Daha sonra İhsan Aksel 1951-1956 ve 1957-1958 tarihleri arasında iki defa başkanlığı kazanıyor. Sırada İbrahim Kocatürk var. Kocatürk 1956-1957 ve 1959-1960 yıllarında iki ayrı dönemde başkanlık koltuğunda görev yapıyor.

Sene 1960’a gelince malum darbe dönemi. 1960 yılından 1963 yılına kadar Sarayköy tüm ülkemizde olduğu gibi seçim yapılmadan kamu görevlileri ile yönetiliyor.

!963 yılında yapılan seçimi kazanan Sabri Yavuzyılmaz bir sonraki seçimi de kazanarak 1973 yılına kadar Sarayköy’e hizmet ediyor. 1973 seçimini ise kazanan Ali Rıza Kapancıoğlu’dur. Kapancıoğlu 1980 ihtilaline kadar görevde kalıyor.

12 Eylül 1980 günü tekrar demokrasiye vurulan bir darbe olarak tarihe yazılıyor. Sonrasında malum yıllar. Kamu hizmetlileri atama yöntemiyle tekrar belediyenin başındalar. Bu süreç 1984’e kadar sürüyor.

O sene yapılan ilk seçimlerde Ali Rıza Kapancıoğlu yeniden başkalık koltuğunun sahibi oluyor. Ama maalesef bir sene sonra bir saldırıyla hayatını kaybediyor. Yapılan ara seçimle başkanlık koltuğu bu sefer Ali Cengiz’in oluyor. Ali Cengiz üç seçim ard arda kazanıyor. Bir başka özelliği ise yüzyılı çoktan deviren Sarayköy belediyesi tarihinin bilinen en uzun süre başkanlık yapmış ismi olması.

1999 yılında koltuk Ahmet Çelikak’ta. Bu bahsettiğim 70 yıllık geleneğin tek kırılgan noktası Ahmet Çelikak. Çelikak 2004 yılında yapılan seçimde çıkan olayların atmosferinde geçen seçimi kaybediyor. İlçede yaşayan pek çok kişinin genel kanaati o olay meydana gelmeseydi Ahmet Çelikak’ın seçimi büyük ihtimalle kazanacağı yönündeydi.

Sonra sahneye Orhan Karaköse çıkıyor. Karaköse 2004 seçiminin ardından 2009 yılındaki seçimi de alarak geleneğin devam ettiğinin sinyalini veriyor.

Ve son başkan Ahmet Necati Özbaş. Özbaş 2014 seçimini ve geçtiğimiz hafta yapılan 31 Mart 2019 seçimini üstüste kazanarak Sarayköy’ün Belediye Başkanı mührünü elinde tutmaya devam ediyor.

Dediğim gibi Sarayköy’de 70 yıllık gelenek gene bozulmadı. Koltuğa oturan başkan en azından ikinci kez de görev yetkisi almadan koltuktan inmiyor. Bilmiyorum, belki de Türkiye’de başka bir örneği var mı? Araştırmak lazım.

Koltuğa yeniden oturan Ahmet Necati Özbaş’ı kutlar, hizmetlerinin devamını dilerim. Diğer adayları da centilmence bir seçim süreci geçirdikleri için tebrik ederim.

                                                                                                                                                                                  Saygılarımla..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
51 proje Pamukkale için yarıştı
51 proje Pamukkale için yarıştı