Reklamı Geç
  '' BİR TARİH YIKILIYOR ''
Hakkı Hakan Tok

'' BİR TARİH YIKILIYOR ''

Bu içerik 2061 kez okundu.

         1973 yılının eylül ayında ilk adımımı attığım, okumayı-yazmayı öğrendiğim, kültürünü aldığım, 5 senede 4 öğretmen değiştirdiğim, zaman zaman  görüştüğüm okulMüdürümüzün Muzaffer İlker Özcan olduğu, halen devam eden güzel dostluklarımızın bulunduğu arkadaşlarla tanıştığım ve tüm zamanlarda Sarayköy'ün en gözde ilkokulu olan 24 Mayıs İlkokulu maalesef geçtiğimiz hafta yenisi yapılmak üzere yıkılarak tarihin yapraklarında yerini şimdiden aldı.   Eminim pek çoğumuz  bu okulda okudu, veya çocuklarımız, ya da yeğenlerimiz.        
   

        Okulumuzun yıkılma sebebi belli. Fiziki şartlarında problem görülen binaların yıkılmasından sonra günümüz şartlarına uygun ve modern bir bina en kısa zamanda yapılıp yeniden öğrencilerin hizmetine sunulacak. Bu yüzden öğrenciler geçici olarak çeşitli okullara dağıtıldı. 
         Fakat anlayamadığım bir olay var. Okulun yıkılma kararı geçen sene alındı. Baktım eski sayılara, 2015 aralıkta okulun yıkılacağı haberini yapmışız. Burada garip olan okullar haziranda kapanmasına rağmen niye bunca ay  boşuna geçirildi.Yaklaşık 5-6 ay hiç bir şey yapılmadan beklenildi. Halbuki haziran sonunda yıkım başlasa belki de şu an epey mesafe alınmış olacak ve küçük öğrencilerimiz seneye yeniden sıralarına kavuşabileceklerdi. Elbette bir düşündükleri vardır deyip geçiştirelim. 
          Okulumuz 1957-1958 öğretim yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Gazi İlkokulu'ndan sonra ilçenin ikinci ilkokulu olan okulumuz yıllarca çeşitli başarılara imza atmıştır. Değerli öğretmenler ve yöneticiler bizlere ışık tutup faydalı olmuşlardır.   
         Hele hele okulumuzun arka bahçeye açılan meşhur merdivenlerinde siyah-beyaz fotoğrafı olmayan öğrenci hemen hemen yoktur. Hala biz o fotoğrafları sosyal medyada paylaşıp eski günleri yad ederiz.
        Sosyal medya deyince şunu da belirmeliyim. Son zamanlarda okulun yıkılması ile ilgili fotoğraflar ve yorumlar çoğaldı.Binanın keyfiyen yıkılmadığı aşikar. Bilinen bir fiziki problemi olduğu için yıkılmasına karar verildi. İnşallah yeni binada bu tip sorunlar yaşanmaz. Evet eskiye özlem doğru ama, ortada olan bir gerçek binalarda eğitim yapılmasının sakıncalı olduğudur. Bundan sonra umrım modern bir binada okuyacak olan öğrencilerimize şimdiden başarılar dileriz.
       Yolu 24 Mayıs İlkokulu'ndan geçen herkese selam olsun....                          
                                                                       
                                                                                                        ototoklar@gmail.com

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU GİDİŞ YAKIŞMADI!
BU GİDİŞ YAKIŞMADI!
SARAYKÖY’DE  SANAT ŞÖLENİ
SARAYKÖY’DE SANAT ŞÖLENİ