Raziye Akışık'tan Güney Belediye Başkanına tepki!

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık, Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan hakkındaki çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı. Akışık, Görevi kötüye kullanmaktan Denizli İdare Mahkemesi’nin verdiği 150 günlük uzaklaştırma cezasına rağmen görevini sürdüren başkan hakkında “Halil Ayhan kanun tanımaz tavırlarla görevinin başında hangi yüzle duruyor. Allah’tan korkmuyorsanız kuldan utanın’ diye konuştu.

Raziye Akışık'tan Güney Belediye Başkanına tepki!

Güney Belediyesi’nde tekniker olarak çalışan Raif İ., 2017’de haksız yere işten uzaklaştırıldığı gerekçesiyle idare mahkemesine başvurdu. Denizli İdare Mahkemesi çalışanın başvurusunu haklı bularak göreve iadesini istedi. Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan ise mahkemenin kararına uymak yerine, Raif İ. İsimli çalışanın işe dönmemesi için mecliste karar alıp tüm partilere imzalattı. Mahkeme kararını meclis imzalarıyla devre dışı bırakmaya çalışan Halil Ayhan’a ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçunu işlediği için dava açıldı. Yerel mahkeme Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan’a 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme bu cezayı önce 10 aya düşürdü ve daha sonra 6 bin para cezasına çevirdi.

Üst mahkemeye başvuran Raif İ. İse haklı davasında Antalya Bölge Mahkemesi’ne başvurdu. Üst mahkeme Yerel Mahkemenin verdiği cezayı yeterli görmedi ve Halil Ayhan’a 150 gün hak ve yetki kısıtlaması yönünde karar verdi.

Tüm bu olanların ardından 11.11.2020 itibariyle ceza kesinleşti fakat Halil Ayhan kararı tanımadı. Belediyede makam koltuğunu bırakmayan Halil Ayhan, Belediye Meclisine başkanlık etmeye devam etti. Hukuken başkanlık yapmasının mümkün olmadığı mahkeme kararlarıyla ortada olan Halil Ayhan’ın kanun tanımaz tavırları ve rahatlığı ise pes dedirtti.

İYİ Parti İl Başkanı Raziye Akışık tüm bu olanların üzerine bir açıklama yaptı. Devletin kanunları her şeyin üzerindedir diyen Akışık, Halil Ayhan’ın görevinden istifa etmesini istedi. Akışık, “Devletin kanunları kurumların düzenli işlemesini sağlar. İnsanlar kafasına göre istediği her şeyi yapmasın diye caydırıcı etkinliği vardır. Bazen kurumlar ve o kurumların başındaki insanlar kanuna aykırı hareket eder. Fakat öyle bir belediye başkanı var ki, mahkemenin verdiği karara uymaz, hukuk tanımaz, hakkında verilen kararı bile yok sayar. Bir belediye başkanının bu rahatlığı nerden aldığını merak ediyoruz. İlçe halkına örnek olacak şahsın adeta kendi başına adaleti tayin edercesine tavırlarını şaşkınlıkla izliyoruz. Bir çalışanının hakkını usulsüzce elinden alan ve belediye meclis üyelerini buna alet eden Halil Ayhan’ı kınıyoruz. Ayhan’ın mensubu olduğu partinin adında bile Adalet başta yer alırken, şahsının bunu idrak edemeyerek bu partiden başkan olmasına da bir türlü anlam veremiyoruz. Halil Ayhan’ın kanun tanımaz tavırlarına devam edeceğinden hiç şüphemiz yok. Bu olay artık kanuni değil, ahlakidir, vicdanidir. O koltukta rahat rahat oturup cezasını çekmeyen bir başkanın geçmişte neler yaptığı ve gelecekte neler yapacağı ise meçhuldür. Bugünden itibaren bu konunun takipçisi olacak, her platformda bununla ilgili açıklamalar yapacak ve kanuni suç işlediği ortada olan AKP Belediye Başkanı Halil Ayhan’a o cezayı çektireceğiz. Kusura bakma başkan, o koltuk kimsenin babasının malı değildir. Hak mahrumiyetin varken aldığın kararların hiçbir hükmü yoktur. Altına attığın her imzanın peşinde olacak, cezanı çekinceye dek bu işin takipçisi olacağız. Yaptığın hatadan dön, personelinden özür dle, sonra ‘İstifa et’. O koltuğu hak eden kişilere bırak.” diye konuştu.

denizli güncel haber sarayköy haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizlili şair evinde asılı halde bulundu!
Denizlili şair evinde asılı halde bulundu!
Büyükşehir yüzme yarışlarına ev sahipliği yaptı!
Büyükşehir yüzme yarışlarına ev sahipliği yaptı!