Kısıtlamalar İçin Hıfzıssıhha Meclisi'nden Esneme Kararları Gelecek Mi?

Denizli’de Korona virüs vakalarının azalması yönündeki başarı sürerken, vatandaşlar 1 Mart’ı iple çekiyor. Sağlık bakanlığı tarafından il bazlı rapor sonucunda vaka sayısının 100 binde 32 olan Denizli’de İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin alacağı kararlar merak ediliyor.

Kısıtlamalar İçin Hıfzıssıhha Meclisi'nden Esneme Kararları Gelecek Mi?

Sağlık Bakanlığı korona virüs ile mücadele kapsamında 1 Mart için karar verme yetkilerini Umumi Hıfzıssıhha Meclislerine devretti.

İlk kararlar Bartın’dan geldi. Bartın Valiliği, 1 Mart itibariyle İl genelinde tüm eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim sistemine geri dönüleceğini bildirdi.

100 binde 44 kişi olan Bartın’ın ardından gözler 100 binde 32 olan Denizli’ye çevrildi.

Vaka sayısının azaldığı Denizli’de gözler İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'ne çevrildi. Meclisin Sağlık Bakanlığının kararı sonrası bu hafta içinde Vali Ali Fuat Atik başkanlığında olağanüstü toplantı yapması bekleniyor.

Korona virüsle mücadele kapsamında Kasım ayı ortasından bu yana hafta sonu kesintisiz (Cuma saat 21'den Pazartesi saat 5'e kadar) hafta içi ise saat 21.00-05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bunun dışında kıraathaneler ve halı sahalar ile düğün salonları kapalı olurken restoranlar ise sadece gel al ve paket servis olarak hizmet verebiliyor. Yüz yüze eğitimin ise son açıklamayla birlikte 8 ve 12.sınıflar dışında hala uzaktan olarak devam ediyor. Yerinde karar verme süreciyle vaka sayısının az olduğu illerde yasaklarda esneme yapılması hedefleniyor. Denizli’de ise köy okullarının ardından ilçelerden başlamak üzere yüz yüze eğitimin başlaması bekleniyor.

Kasım ayı ortasından bu yana misafir ağırlayamayan kafe ve restoranlar yerinde karar uygulamasıyla birlikte açılmayı bekliyor. Denizli’de çok sayıda esnaf İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin 1 Mart itibariyle açılma yönünde karar vermesini bekliyor. Özel okullar da tüm sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmesi için karar beklediği biliniyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizlili şair evinde asılı halde bulundu!
Denizlili şair evinde asılı halde bulundu!
Büyükşehir yüzme yarışlarına ev sahipliği yaptı!
Büyükşehir yüzme yarışlarına ev sahipliği yaptı!