Emekli ve Memurların Maaşı Ne Kadar Oldu?

Enflasyon rakamlarının belli olmasından sonra öğretmen, polis, mühendis, doktor, hemşire, kaymakam, profesör, teknisyen, vaiz ve avukatların zam oranlarıyla birlikte yeni maaşları belli oldu.

Emekli ve Memurların Maaşı Ne Kadar Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon aralık ayında yüzde 1,25 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise 14,60 oldu. Enflasyon oranının açıklanmasıyla memur ve emekli maaş zammı da belli oldu. Temmuz-Aralık döneminde enflasyon yüzde 8,36 olarak gerçekleşti.  Bu rakama göre memur ve memur emeklilerine yüzde  4.36 enflasyon zammı gelecek. Memur ve memur emeklileri yüzde 3'lük de sözleşme zammı alacak. Böylece memur ve memur emeklileri ocak ayında toplam yüzde 7.33 zam alacak. 

SGK ve Bağ-Kur emeklileri ise ocak ayında yüzde 8,37 oranında zam alacak.  En düşük işçi emeklisinin aylığı 5,75 enflasyon zammıyla bin 335 TL’den bin 447 TL’ye yükseldi. En düşük esnaf emeklisinin aylığı bin 627 liradan bin 763 TL’ye yükseldi. En düşük çiftçi emeklisinin aylığı bin 534 liradan bin 662 TL’ye çıktı. Enflasyon rakamlarına göre, aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 4.500 TL’ye yükseldi. En düşük memur emekli aylığı ise 3.020 TL’ye yükselecek. Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler dahil edilmemiş, aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahil edilmiştir. Aile yardımı ödeneği hesabında çalışmayan eş ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alınmıştır.   

denizli güncelhaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarayköy'de Bugün Defin Edilenler!
Sarayköy'de Bugün Defin Edilenler!
Hırsız mı, yoksa…?
Hırsız mı, yoksa…?