Advert

Denizli-Aydın otoyolu projesinin sözleşmesi imzalandı

İzmir-Aydın Otoyolu'nun devamında yer alan Aydın-Denizli Otoyolu için YİD modeliyle ihale gerçekleştirilmişti. Türkiye’nin iki önemli turizm merkezi İzmir ve Antalya’yı birbirine bağlayacak otoyol projesinin Aydın-Denizli bölümü için 6 firmadan teklif geldiğini aylar duyurmuştuk. Firmayı kazanan firmayla sözleşmenin bugün imzalandığı açıklandı.

Denizli-Aydın otoyolu projesinin sözleşmesi imzalandı

140 kilometre otoyol, 23 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 kilometre uzunluğunda inşa edilecek otoyol, Aydın Çevre Yolu Otoyol Ayrım Kavşağı’ndan başlayarak, Dalama üzerinden Yenipazar’a ulaşacak. Çeltikçi-Korucuk-Kocadere istikametinde devam edecek otoyol Kocabaş mevkiinde sonlanacak.


Projenin, yapım süresi 3 yıl. Otoyol tamamlandığında iki şehir arası seyahat süresi 1 saate kadar düşecek.

SÖZLEŞME İMZALANDI

Aydın-Denizli Otoyol ihalesini kazanan Fernas’la sözleşme imzalandığı açıklandı. 

Sektör kaynakları, proje tutarının (net rakam verememekle birlikte) 6-7 milyar TL dolayında olduğunu belirtiyor.

EURO İLE GARANTİ

Karayolları Genel Müdürlüğü, YİD yöntemiyle hayata geçirilen Yavuz Sultan Selim, Kuzey Marmara, Osmangazi ve İstanbul-İzmir köprü ve otoyollarında “dolar” üzerinden araç geçiş garantisi verdi. Dolar, hızlı bir artış gösterdi. Devletin, garanti ödemelerinde yükü ağırlaştı.

Yeni projelerde “euro” tercihi öne çıktı. 1915 Çanakkale Köprüsü, Ankara-Niğde otoyolunun ardından Aydın-Denizli projesinde de araç geçiş garantisi ödemeleri euro üzerinden hesaplanacak.

Sektör kaynakları, proje için devletin verdiği araç geçiş garantisinin otomobil başına 5 euro-cent düzeyinde olduğuna işaret ediyor.

DENİZLİ SARAYKÖY AYDIN DENİZLİ OTOYOL DENİZLİ HABER GÜNCEL HABER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DENİZLİ'DE KORONA VİRÜS CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR!
DENİZLİ'DE KORONA VİRÜS CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR!
OKUL BAHÇESİNE TRAFO TEPKİSİ
OKUL BAHÇESİNE TRAFO TEPKİSİ