Reklamı Geç
Advert

SARAYKÖY'DE ZARAR GÖRECEK

Denizli'de binlerce çiftinin ana sulama kaynağı olan Menderes Nehrini kuraklık vurdu. Işıklı Gölündeki suyun genellikle tarımsal sulama için kullanılmasının ardından nehrin çoğu noktasında su seviyesi kritik seviyeye kadar geriledi.

SARAYKÖY'DE ZARAR GÖRECEK

Afyonkarahisar'da doğduktan sonra Işıklı Gölüne dökülen ardından da Çivril, Baklan, Çal, Pamukkale ve Sarayköy ilçelerinden geçtikten sonra Aydın'da Ege Denizine dökülen Büyük Menderes Nehri kirlilik ve kuraklıkla mücadele etmeye devam ediyor. Kış döneminde yeteri kadar yağışı alamamasının ardından kuraklıkla boğuşan nehirde suyun çoğu miktarının tarımsal sulamada kullanılmasının ardından nehirdeki su miktarı kritik seviyeye ulaş. Çal'ın Demir menderesi Mevkiinde su seviyesinin düşük olmasından dolayı kirlilik de gözler önüne bir kez daha çıkmış oldu.

MENDERESİN ANA KOLU

Bölgede üreticilik yapan Süleyman Yayan tarafından çekilen fotoğrafta su seviyesinin ne kadar düştüğü açıkça görülüyor. Menderesin ana kolunun geçtiği bölgede su seviyesinin ilerleyen dönemde daha da aşağıya inmesi bekleniyor.

TARIMSAL SULAMA DEVAM EDİYOR

Ayçiçeği ve Mısır üretiminin yoğun olarak yapıldığı Çivril, Baklan ve Çal bölgesinde tarımsal sulamanın bir süre daha sürmesi bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Büyükşehir Sevgi Eli, 14 yılda 138.500 kişiye umut oldu"
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı