Reklamı Geç
Advert

ZİRAAT MÜHENDİSİNDEN HAYATİ TAVSİYELER

ZİRAAT MÜHENDİSİNDEN HAYATİ TAVSİYELER

Su, tüm canlılarda olduğu gibi bitkiler içinde hayati öneme sahiptir. Su olmadan bitkinin çimlenip büyümesi ve ürün oluşturması mümkün değildir. buharlaşmanın fazla olduğu yaz aylarında toprak nemini yitirmekte ve yapraklarından terleme ile su kaybı fazla olmaktadır. Bitki ihtiyaç duyduğu su ve suda erimiş besin elementlerini kökleri aracılığı ile bünyesine alıp yapraklara kadar ulaştırmaktadır. Yapraklara taşınan su, karbondioksit ve güneş ışığının yardımıyla besinlere dönüşür. Aynı zamanda canlılar için gerekli olan oksijen üretir (fotosentez). Bitki kök bölgesinde suyun yeterli olmaması durumunda bitki strese girerek daha az ürün oluşturmaktadır.

Sarayköy bölgesinde bitkilerin su ihtiyacını karşılamak için genelde salma sulama sistemi uygulanmaktadır. Kanallar aracılığı ile gelen su, salma, karıklama veya tava yöntemi ile toprakta ilerlemesi sağlanarak bitkinin su ihtiyacı giderilmektedir. Toprak yüzeyinde suyun serbest bir şekilde ilerlemesi için verilen su miktarı fazla olduğundan, bitki besin elementleri yıkanıp gitmekte ve arazide yabancı ot çıkışı daha fazla olmaktadır. dranajı iyi olmayan arazilerde ise suyun göllenip buharlaşması sonucu tuz toprak yüzeyinde birikmekte ve bitki kökleri zarar görmektedir. bu tür sıkıntıları önlemek, artan gübre ve mazot girdilerine karşı çiftçi birim alandan daha fazla ürün elde etme arayışı içerisindedir.

Birim alandan daha fazla ürün elde etmek için bitki çeşidi, toprak yapısı, yabancı ot ve zararlılar ile mücadele, zamanında sulama ve gübreleme büyük önem taşımaktadır. Bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu ve gübreyi homojen bir şekilde bitki kök bölgesine iletmek için basınçlı sulama sistemleri kullanılmaktadır. Bu şekilde etkin bir sulama ve gübreleme sağlanmakta aynı zamanda su ile birlikte kökten zirai ilaç uygulamasına olanak tanımaktadır. etkin gübreleme ve sulama ile birim alandan daha fazla ürün elde edilerek çiftçinin kazancı artmaktadır.

Sarayköy bölgesinde basınçlı sulama sistemleri satan tek işletme Özcan tarım martkettir. Aynı zamanda su motoru, arazi sulama hortumları, gübre, tohum, çapa makinaları, ilaçlama makinalar, süt sağım makinaları, gibi geniş üzün yelpazesi ile çiftçilerimize hizmet sağlamaktadır.

sarayköy sarayköyhaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Büyükşehir Sevgi Eli, 14 yılda 138.500 kişiye umut oldu"
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı