Reklamı Geç
Advert

TEK SORUNDA ORTADAN KALKTI

TEK SORUNDA ORTADAN KALKTI

Sınırsız ve çevreyle dost bir kaynak olan güneş enerjisi klasik enerji kaynaklarına karşı güçlü bir alternatif olarak Dünya’da hızla yerini alırken Denizli’nin Sarayköy ilçesi ve bazı ilçelerinde kapasite sınırına takıldığı için her hangi bir ilerleme kaydedilmemekteydi.

Denizli’nin çeşitli il ve ilçelerindeki Güneş Enerjisi firmaları; üstlenmiş olduğu Güneş Enerjisi Üretim Tesisi kurma işlerinde; Elektrik Şebeke Yönetmeliği’nin 32. Maddesi sebebiyle kapasite sınırına takılmaktaydı. İşbu sorun Lisanssız Elektrik üreticilerinin çoğunu etkilemekte ve projelerin onay almasının önüne geçmekteydi. Güneş Enerjisi Üretim Tesisi kurma projelerini yöneten Yomtov Enerji Limited Şirketi’nin vekili Avukat Duygu Çetinkaya Yomtov; yaptığı başvurular ve araştırmalar ile kapasite sorununun çözümüne ulaştı.

Elektrik Şebeke Yönetmeliği’nin 32. Maddesinin ikinci fıkrasında yer alan, “ TEİAŞ’ın bir dağıtım barasına veya bu baraya bağlı dağıtım sistemine bağlanacak üretim tesisinin/tesislerinin toplam kurulu gücü 50 MW’ı geçemez.” hükmü, Lisanssız Elektrik Üreticilerinden Güneş Enerjisi tesisleri için red sebebi halindeydi. Sarayköy'ün iktisadi anlamda gelişmesi için oldukça önem taşıyan Güneş Enerjisi tesislerinin kurulumu bu maddeye takılmaktaydı. Av. Duygu Çetinkaya Yomtov’un araştırma ve girişimleriyle kapasite yokluğu sebebiyle tesis kurulumuna onay verilmemesi sorunu çözüldü. Güncel mevzuata ve içtihat kararlarına göre artık Güneş Enerjisi Tesisleri, kurulum izinlerini alırken işbu hüküm sebebiyle reddedilmeyecek.

sarayköy sarayköyhaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Büyükşehir Sevgi Eli, 14 yılda 138.500 kişiye umut oldu"
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı