Reklamı Geç
Advert

BU İSTASYON KİM BİLİR NELER GÖRDÜ?

Sarayköy istasyonunun yaşı ve yaşına rağmen hala ilk günkü ihtişamıyla duruşu yakın tarih severleri etkiliyor.

BU İSTASYON KİM BİLİR NELER GÖRDÜ?

Osmanlı İmparatorluğu zamanında tüm dünyada başlayan demir yolu ulaşımı konusunda ilk atılımlar gerçekleştirildi. Yabancı ülkeler tarafından yapılan ilk tren yollarından birisi 1850’lerin başında başlanan İzmir – Aydın tren yolu oldu.

Bu hattın uzatılması karar sonrası Sarayköy’de ilk demir yolu hattının geçtiği bölgelerden oldu. Bu hatla beraber günümüzde bile hala dimdik ayakta duran tren istasyonu ortaya çıktı. 1896 yılında ORC şirketi tarafından yapımına başlanılan istasyon, gerek dönemin mimarisi gerek sağlamlığı ile hala yakın tarihin ihtişamını yansıtıyor. Aynı zamanda ulusal kurtuluş mücadelesi döneminde de çok önemli görevlerin yerine getirlmesi bakımıdan da tarihte çok önemli bir yeri vardır. 

Mimarisi hakkındaki bilgiler ise şu şekildedir. Alanda idari bina ile ahşap ambar binası yer almaktadır. İdari bina; dikdörtgen planlı, tek katlı, taş örgülü ve kırma çatılıdır. Ön ve arka cephesinin bir kısmını kaplayan ahşap sundurması, batı cephesinden dolanarak U şeklini almıştır. Sundurma ahşap direkler üzerine oturtulmuştur. Yapının kapı ve pencereleri dikdörtgen formlu ve ahşaptır. Düz sövelerle çevrelenmiş olan kapı ve pencerelerin üzerine tuğladan basık kemerler yapılmıştır. Cephelerinin köşeleri şaşırtmalı şekilde döşenmiş kesme taşlarla hareketlendirilmiştir.

Tren İstasyonu çevresine dikilen birbirinden güzel ağaçlar ile de yazın yeşilliklere boğulurken kışında kahverenginin en güzel tonlarını yolcuları için gözler önüne sermektedir. 124 yaşındaki Sarayköy tren istasyonu hala genç bir delikanlı kadar enerjik ve yakışıklı, bir yerden de yaşı itibari ile yaşlı birisi kadar oturaklı ve bilgili. Sarayköy için güzel bir ayrıntı olan bu mekanın daha nice 124 yıllar görmesi gerekir.

sarayköy sarayköyhaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Büyükşehir Sevgi Eli, 14 yılda 138.500 kişiye umut oldu"
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı