Reklamı Geç
Advert

GÜNEYLİ ROBİNSON CRUSOE KENDİ SALINI YAPTI (VİDEO HABER)

Güney ilçesinde aşayan bir vatandaş kendi imkanları ile yaptığı sal ile renkli görüntüler oluşturdu.

GÜNEYLİ ROBİNSON CRUSOE KENDİ SALINI YAPTI (VİDEO HABER)

 Havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek için çeşitli yollar arayan Denizli’nin Güney ilçesinde ikamet eden evli ve iki çocuk babası 46 yaşındaki Ahmet Köprülü’nün icadı büyük ilgi topladı. Aslen Denizli’nin Güney ilçesinde ikamet eden ama Sarayköy’de bulunan Zorlu Tekstil’de çalışan Ahmet Köprülü, boş zamanlarında kıyı balıkçılığı ile ilgilendiği için sık sık baraj göletinde vakit geçiren birisi. Sürekli kıyıdan balık tutan Köprülü, sal yapıp gölete açılma fikri aklına gelince araştırmalara başlıyor. İnternetten daha önce yapılmış sal çalışmalarından fikir alıp yaptığı uzun araştırmalar sonrası, şimdi kullandığı sal fikri aklına yatınca elindeki malzemelerden ve temin ettikleri ile beraber kendi salını yapıyor. Yaptığı salın üzerine birde bisiklet monte eden Ahmet Köprülü, pedallar yardımıyla salını ilerletiyor.

Çocuklarıyla beraber Salı yaptığını ifade eden Köprülü, aklına gelen bu fikir hakkında şunları söyledi. “1974 doğumluyum ve dokuz kardeşiz tabi kalabalık olunca da ilk okuldan sonra çalışma hayatına atıldık, o günden bu güne çalışıyoruz şu anda Sarayköy de Zorlu Tekstil de çalışmaya devam ediyorum . Sal yapımına gelince de ben kıyı balıkçılığını çok seven biri olarak hemen hemen iki haftaya bir baraj göletine gidince hep kıyıdayız göletin üzerinde yüzen bir sal yapsak nasıl olur diye düşündüm . Ve İnternetten araştırmalar yaparak böyle bir sal yaptım .Ama bisiklet görüntü olarak güzel ama rahatlık açısından pekde rahat değil .Bu salı ilk denememizdi Değişiklik yapıp bisiklet yerine koltuk koyup böylece hem rahatlık sağlayacağız hem de sala üç dört kişi binebilecek. Bize maliyeti ise 250 TL kaynak, 50 TL dişli, 50 TL zincir, 70 TL mil demiri ile birlikte toplamda 420 TL ye mal oldu.” Dedi.

Köprülü, yaptığı sal sonrası özellikle sosyal medyada paylaştığı görüntüler ile yakın çevresinden de büyük ilgi gördü. Şimdilerde salın en büyük müdavimleri ise çocukları.

 

 

sarayköy denizli güney sal evyapımısal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Büyükşehir Sevgi Eli, 14 yılda 138.500 kişiye umut oldu"
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı