Reklamı Geç
Advert

MÜŞTERİDE KAHVECİDE AYNI DERTTEN MUZDARİP

1 Haziran itibariyle korona virüs salgının başında kapatılan işletmeler arasında bulunan kıraathaneler açıldı, fakat masa oyunlarının yasak olması dolayısıyla kahveciler aradığını bulamadı.

MÜŞTERİDE KAHVECİDE AYNI DERTTEN MUZDARİP

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz kabine toplantısı sonrası 1 Haziran itibariyle yeni normaller doğrultusunda çok sayıda iş yeri tekrar açılacak müjdesi sonrası esnafın yüzü güldü. Açılan işletmeler arasında en çok merak edilenlerden birisi olan kıraathaneler ise masa oyunlarının yasak olması dolayısıyla aradığını bulamadı. Korona virüs salgının en başından bu yana alınan önlemler doğrultusunda kapalı olan çok sayıda işletme alınan önlemler ile birlikte yeniden kapılarını açtı. Temasın olması dolayısıyla yasaklı olan masa oyunları dolayısıyla genelde tercih edilen kıraathanelerde oyunlar yasak olunca kahveci esnafı da zor günler yaşıyor.

Sarayköy ilçesinde kıraathane işleten Serhat Keklik, yaşadığı zorluğu ifade ederek, “Şuan virüsten dolayı işler eskisi gibi olmuyor, eskiden oyun vardı şimdi yok, oyun oynamak istiyorlar yok diyoruz bir çay içip hemen kalkıyorlar. Çok kötü durumdayız. Zararına kepenklerimizi açıyoruz  birkaç sabit müşterimiz var biz açmasak bu sefer başka yere gidecekler o yüzden açıyoruz, gördüğünüz gibi  dükkân bomboş. Eskiden günlük ciromuz 800 TL ile 900 TL arasın da değişiyordu, şimdi günlük ciro ise günlük 100 TL civarında. Yüksek işyeri kirası ve çalışanlarımızın masrafını karşılamıyor. Çalışanlarımızın parasını veremediğimiz için maalesef bir çok kişiyle yolumuzu ayırmak zorunda kaldık” dedi.

Sarayköy ilçesinde yine kıraathane işlemecisi olan Ali Çömez ise yaşadığı durumu şu şekilde ifade etti. “ Şimdi gençlerimiz zaten gelmiyor veya gelemiyor, gelen yaşlılarımızda oyun olmadığı için bir çay içip gidiyor, malum 65 yaş üstü de gelemiyor. Büyük bir zararımız var ben tek çalışıyorum. Eskiden yüksek meblağlarda olan ciro en çok iş yaptığımız gün 150 TL’yi ancak buluyor. Hal böyle olunca kimseye ekmek kapısı sağlayamıyoruz kendim çalışmak zorunda kalıyorum” dedi  

sarayköy sarayköyhaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Büyükşehir Sevgi Eli, 14 yılda 138.500 kişiye umut oldu"
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı