Reklamı Geç
Advert

SARAYKÖY'DEN MASALSI BİR KARE

SARAYKÖY'DEN MASALSI BİR KARE

Sarayköy ilçesinin tam ortasından geçen ve gürül gürül akan bir çay hayal edin. Etrafında sıra sıra kavak ağaçları ve nostaljik  Sarayköy evleri. Akarsuya  eşlik eden ahşap köprüler. Çay boyunda konuşlanmış tulumbalar, hayvanlar su içsin diye bırakılmış yalaklar. Traktör ve otomobiller için yapılmış birkaç beton yapı da köprü.

İstasyon civarından başlayan akarsu, Hükümet Konağı önüne doğru kıvrılırken ardından şimdi ki belediye binası önünden geçerek, yine şimdi ki Ayyavuz Ekmek fırını yanında kıvrılarak Aşağı mahalleden geçip Menderesin serin sularına karışıyor.

İşte çocukluğumuzda çizdiğimiz doğa manzarası resimlerini andıran bu kareler geçmişte Sarayköy’ün gerçeğiydi.

O zamanları yaşayan Sarayköylü vatandaşların anlatımına göre bazen kışları o kadar güçlü akıyormuş ki çıkardığı sesten dolayı ürkebilirmişsiniz. Daha sonraları içerisine sürekli çöp atılması sonucu tehlike arz etmeye başlamasının ardından dönemin kaymakamı tarafından içerisine kanalizasyon bousu döşenerek kapatıldığı öğrenildi. 

Çok uzun zaman önce, sessizce yok olup giden bu çayın etrafında duran sıra kavaklar olmasa da o günlere tanıklık etmiş şimdilerin koca iki çınar ağacı ve o günlerde bu güne direnen bazı evler kaldı.

FOTOĞRAF VE BİLGİ KAYNAĞI:Sarayköy Özlemi

 

SARAYKÖY
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Büyükşehir Sevgi Eli, 14 yılda 138.500 kişiye umut oldu"
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı