Advert

İLK KEZ RADYOTİK GÜNDEM'E ANLATTI

Denizli’de tekstil atölyesini maske üretimine yöneltmesinin ardından elindeki fazla maskeleri hiçbir bedel talep etmeden emniyet ve sağlık çalışanları için bağışlamasıyla tanınan Denizlili iş insanı Samet Akın Şentürk, Radyo 20’de yayınlanan Ümit ile Radyotik Gündem programının konuğu oldu.

İLK KEZ RADYOTİK GÜNDEM'E ANLATTI

Şentürk, üretim aşamasına geçişi, sağladığı istihdamı ve neden bağışta bulunduğunu ilk kez bu programda açıkladı.

Salgından önce çeşitli tekstil ürünleri üreten Mutlu Tekstil, salgın sonrası her sektörde olduğu gibi kendi sektörlerinde meydana gelen yavaşlamanın ardından çözümü hem üretimi devam ettirmek hem de istihdam sağladığı işçileri mağdur etmemek adına medikal maske üretimi konusunda bulduğunu aktarırken 110 personele istihdam sağladığını ve halen çalışmak isteyen kişilere de kapılarının açık olduğunu iletti.  

Salgın sonrası hızlı bir şekilde organize olarak gerekli izinleri ve makinaları edinmelerinin ardından maske üretimine başladıkların aktaran Şentürk, “Ürettiklerimizin tamamını Sağlık Bakanlığımız alıyor, bu zor zamanda kimsenin yapmadığını yaparak bu işi fırsatçılığa çevirenlerin elinden vatandaşlarını kurtaran devletimiz maskelerde vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtıyor. Salgın başlangıcında gördük 50 kuruşa 1 liraya mal ettiğimiz maskeyi 15 liraya 25 liraya satan fırsatçılar oldu. İncecik hiçbir koruyucu özelliği olmayan paçavralardan üretilmiş şeyleri maske diye vatandaşlarımıza satanlar oldu. Elbette devletimizin yaptığı bu iyiliğin çapı çok geniş olduğu için organizasyonunda ufak tefek aksaklıklar olmuş olabilir bu noktada bizlerin devletimizin yanında durup katkı sağlamamız gerekir diye düşündük. Canı pahasına hastanelerde bir kişiyi daha kurtarmak için canla başla çalışan sağlık çalışanlarımız, devletimizin aldığı yasak ve kısıtlamaların en doğru şekilde uygulanması için gece gündüz sahada uğraşan güvenlik görevlilerimiz için bizlerde maske bağışlamaya karar verdik. Şuana kadar 200’bine yakın bağışladık ve Allah izin verirse bunlara da devam etmek istiyoruz ”dedi.

 

“ÖRNEK OLSUN DİYE YAPTIK”

Ayrıca yapılan bağışların amacının iyilik bulaşıcıdır mantığı ile yapıldığını aktaran Şentürk, “Bizim yaptığımız devletimizin yaptığının yanında okyanusta bir kum tanesi, fakat bu zamanda üretim fazlamızın hepsini gerek ben gerek çevremizdeki iş insanlarının destekleri ile polis, jandarma, bekçi, sağlık çalışanları için göndermeye karar verdik. Bu karanlık günlerden birlik ve beraberlik içerisinde çıkarak aydınlık yarınları hep beraber kucaklamak istiyoruz. Bu yaptığımızı gösteriş için değil bakın biz elimizdeki imkanlarla bunu yapıyoruz, sende elindeki imkanınla ne yapabiliyorsan insanlara yardımcı olmalısın demek için Yaptık” dedi.

Programın konuğu olan maske üreticisine programının sunucu Ümit en çok merak edilen konulardan birisini sordu. Aldığımız maskenin korona karşı etkili olup olmadığını nasıl anlarız diye soran Ümit’e Şentürk şu şekilde cevap verdi.  “ Bunu anlamanın en basit iki yolu var. Birincisi deodorant sıkmak, Deodorant sıktığınız maskenin diğer tarafına geçiyorsa o maske hiçbir işe yaramaz. İkincisi de maskenin önüne bir çakmak yakıp üflesinler eğer çakmak sönüyorsa o maske sağlıklı değildir. Ayrıca vatandaşlarımız ellerine geçen maskelerin üç katılı olup olmadığı konusuna da dikkat etsinler “dedi.

 

sarayköy sarayköyhaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOSTEKLİ ÖĞRENCİLERE HOBİ BAHÇESİYLE, ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRILIYOR!
DOSTEKLİ ÖĞRENCİLERE HOBİ BAHÇESİYLE, ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRILIYOR!
Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Toplantısı Yapıldı!
Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Toplantısı Yapıldı!