Advert

PAÜ’de Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde İstiklal Marşı’nın Kabulünün 99. Yılı dolayısıyla “Milli Şair Mehmet Akif Ersoy” konulu konferans verildi.

PAÜ’de Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Eğitim Fakültesi tarafından Çarşamba günleri düzenlenen etkinliğe bu hafta Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurettin Öztürk konuk oldu. Engin Aksel Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa Dekan Prof. Dr. Bilge Can, fakülte öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurettin Öztürk, “Milli Şair Mehmet Akif Ersoy” konulu konferans verdi. Mondros Mütarekesi'nin ardından İstanbul'un işgali, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı, I. İnönü Zaferi gibi tarihsel gelişmeleri özetleyen Prof. Dr. Öztürk, Akif'in İstiklal Marşı'nı yazış öyküsünü ve Meclis'te okunuşu, ayakta dinlenişi ve alkışlarla kabulünü anlattı. Daha sonra Akif'in hayatı, hakkında yazılmış önemli eserler ve Akif'in kaleminden çıkmış eserler üzerine bilgi veren Prof. Dr. Nurettin Öztürk, Mehmet Akif Ersoy'un insan hürriyeti ve milli istiklal etrafındaki düşüncelerini şiirlerinden örnekler vererek açıklayarak, özgürlük ve bağımsızlığın Türklük için taşıdığı önem ve değeri vurguladı.

istiklla marşı mehmet akif ersoy saraykoy haber haber saraykoy milli şair 99.yıl meclis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek