Advert

HER SOKAKTA KÜLLER UÇUŞUYOR

Sarayköy’de tarlalarda hasattan kalan anızların gelişi güzel yakılması sonucu gökyüzünden, sokaklara ve evlere anız külü yağdı.

HER SOKAKTA KÜLLER UÇUŞUYOR

Sarayköy’ün bereketli toprakları kısa sürede 2. Veya 3. Ürün ekmek isteyen çiftçilerin yaktığı anız nedeniyle tehlikede. Anız yangınları, toprak veriminin azalması ve ekolojik dengenin bozulmasının yanı sıra, kentte yaşayan vatandaşların sağlığını da tehdit ediyor. Masraf ve iş gücü tasarrufu yapmak isteyen çiftçiler, yıllardır topraklarında kalan atık anızları yakıyor, kısa süre içerisinde ikinci ve üçüncü ürünlerinin ekimini yapıyor. Uygulama, yasa dışı olmasına rağmen bilinçsiz birçok çiftçi tarafından yapılırken, çiftçi tasarruf ettiğini zannediyor ancak yangın toprağın verimini düşürüyor, ekolojik dengeyi bozuyor. Toprağı ve çiftçiyi ilgilendiren bu zararların yanı sıra tarladaki küller ve yoğun duman, kentin dört bir yanına dağılarak vatandaşların ciğerine doluyor. Anızların yakıldığı şu günlerde kentin birçok bölgesindeki evlerin en ince köşelerinde bile küllere rastlamak mümkün.

Özellikle bugün yoğun duman ve küllerden kaçınmak için çareyi evlerinin tüm kapı ve pencerelerini kapatmakta bulduklarını söylen vatandaş. “Kimi kime şikayet edeceğiz” diyerek “Yetkililerin oralı olduğu yok. Şuan bile nefes almakta zorlanıyorum, her taraf is, kül. Tarlayı yakanda kabahat var ama soruyorsun 'Kim yaktı?' diye, 'Ben bilmiyorum' deyip geçiştiriyor. Yakana ceza veriliyor ancak tarlanın sahibi 'Ben yakmadım' diyorsa ne yapacağız? Tarlanın sahibine ceza vereceksin. Kendinden başka kim yakacak? Adamın garezi olsa buğdayı, mısırı varken yakar, sana zarar verir. Başka neden yaksın?” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 29 Ocak 2014 tarih ve 28897 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2014/1 nolu Tebliğ’inin, l bendinde “anız yakanlara her dekar için 35,16 TL idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır” hükmü yer alıyor

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek