“Yeşilay 100 yaşında, Nice Sağlıklı Nesillere”

1-7 Mart tarihleri arasında “Nice Sağlıklı Nesillere” konseptiyle gerçekleşecek Yeşilay Haftası’nda Denizli de etkinlikler düzenlenecek. Yeşilay’ın 100. kuruluş yıldönümünün de kutlanacağı hafta dolayısıyla Denizli’de de bağımlılıklara karşı farkındalığı artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

“Yeşilay 100 yaşında, Nice Sağlıklı Nesillere”

Bu yıl 100’üncü yaşını kutlayan Yeşilay, 1 – 7 Mart tarihleri arasında Yeşilay Haftası kapsamında düzenlediği etkinliklerde “Nice Sağlıklı Nesillere” mesajını vurgulayacak. Yeşilay Denizli Şubesi Bayramyerinde meydan etkinliği ile başlayacak hafta, 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek saha aktiviteleri ile kutlanacak.

 

Yeşilay’ın kuruluşundan bu yana faaliyet alanını genişleterek, toplumu zararlı alışkanlıklardan ve bağımlılıklardan korumaya yönelik pek çok proje gerçekleştirdiğini belirten Yeşilay Denizli Şube Başkanı Bünyamin Yakar şunları söyledi:

 

“Yeşilay olarak yıl boyunca bağımlılıklara ilişkin farkındalığı artırmak için pek çok çalışma gerçekleştiriyoruz. Yeşilay Haftası’nın kutlandığı 1 – 7 Mart tarihleri arasında ise bu çalışmalarımıza yenilerini ekliyoruz. Biz 100 yıldır bağımlılıklarla mücadele eden, sağlıklı nesillerin yetişmesi hedefiyle faaliyetlerini sürdüren, bunun için bilimden, sanattan, spordan yararlanan köklü bir kurumuz. Bu yıl da Yeşilay’a gönül vermiş tüm vatandaşlarımızla birlikte hem 100’üncü yaşımızı kutlayacak; hem de ‘Nice Sağlıklı Nesillere’ diyeceğiz. Herkesi bize katılmaya ve sağlıklı nesiller hedefimizi desteklemeye çağırıyoruz.”

 

Yeşilay’ın çalışmalarının topluma ulaşmasında gönüllülerin önemli bir rolü olduğuna değinen Şube Başkanı Yakar, “Yeşilay olarak, bizim çalışmalarımızın bireylere ulaşmasında gönüllülerimizin yürüttüğü çalışmalar çok değerli. Ne kadar fazla insan Yeşilay’ın çalışmalarından haberdar olur ve öğrendiklerini çevresiyle paylaşırsa, bağımlılıklarla mücadelemiz o kadar güçlenir” dedi.

 

Bünyamin Yakar, hafta boyunca yapılması netleşen etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi:

· 1.03.2020 10.00-17.00 saatleri arasında Bayramyeri Meydanında saha etkinliği.

· 4.03.2020 10.00-17.00 saatleri arasında Pamukkale Üniversitesinde saha etkinliği.

· 4.03.2020 11.00 Denizli Valimiz Sayın Hasan Karahan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Zolan’ın şube ziyareti.

· 4.03.2020 13.30 Lise öğrencilerine Tütün ve Alkol Bağımlılığı ile Mücadele Eğitimi.

· 4.03.2020 13.10 Ortaokul öğrencilerine Teknoloji Bağımlılığı ile Mücadele Eğitimi.

· 5.03.2020 10.00 Çal-Sazak Ortaokulu Yeşilay Haftası programı.

· 5.03.2020 11.30 İlkokul öğrencilerine Sağlıklı Yaşam Eğitimi.

· 5.03.2020 11.00 Lise öğrencilerine Genel Bağımlılık Eğitimi.

· 1-7 Mart haftası boyunca Denizli de bulunan billboard ve belirli LED ekranlarda Yeşilay görsellerinin sunulması.

 

 

Yeşilay hakkında

1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olmuştur.

 

Türkiye genelinde 117 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 70 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. Yeşilay, 2013 yılında yapılan tüzük değişikliğiyle çalışma alanlarına rehabilitasyon hizmetini de eklemiştir. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 444 79 75 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde aktif olarak 40 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile hizmet vermektedir.

 

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur.

sarayköy yeşilay 100.yıl sarayköyhaber habersarayköy saraykoy denizli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
ÇALIŞMA ALANLARINDA AZAMİ TEDBİR DÜZEYİNE DEVAM ETMELİYİZ
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek
PAÜ’lü Öğrencilerden Koronavirüs ile Mücadeleye Anlamlı Destek