SARAYKÖYLÜ KADIN HERKESE RAĞMEN DENEDİ VE YAPTI

Ondan önce kimsenin yapamadığını yaptı, ondan sonrakilerin önün açtı. Hasköy Mahallesinde yaşayan 43 yaşındaki Ayfer Demirhan, tek başına verdiği mücadeleyi anlattı.

SARAYKÖYLÜ KADIN HERKESE RAĞMEN DENEDİ VE YAPTI

Sarayköy ilçesinin Hasköy Mahallesinde ikamet eden Ayfer Demirhan,  43 yaşında evli ve iki çocuk annesi  mücadeleci bir kadın. Kendi ürettikleri mevsimine göre yetiştirdikleri çeşitli sebzeleri  Cumartesi günleri Sarayköy Kapalı Pazar yerinde açtığı tezgahında satışını gerçekleştiriyor. Yaklaşık 15 yıl önce gelip satışa başladığını aktaran Demirhan, mahalle baskısı dolayısıyla bu işe kadın başına girişmesinin hiç de kolay olmadığını söyledi.  Genç kadınların pazara dahi gidemediği dönemlerde o satış yapmak için gelmeye başladığını ifade ederek

“Kendi arazimizde bir çok çeşit ürün yetiştiriyoruz. Neyin mevsimiyse onu yetiştirip her şeyi hem vaktinde sunuyor hem de doğal bir şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Yetişen ürünleri de gelip burada pazarda satıyorum.  Fakat tabi 15 yıl öncesinde genç bir kadın olarak pazara satış yapmam yaşadığım bölgede normal karşılanmıyordu. Genelde annelerimiz ya da kayınvalidelerimiz pazara gelirlerdi. Genç kızlar pazara gönderilmezdi. İşte ben bu şartlar altında pazara gelip ürünlerimi satmaya başladım. Elbette ahali çok atıp tuttu genç kadının pazarda ne işi var olur mu böyle şey gibilerinden. Ben namusumla gelip sadece sevdiğim işi yapmak gayretinde olduğum için çok kulak asmadım söylenenlere. Beni en çok mutlu eden ise benden sonra o zamanlar köy şimdiler mahalle olan bölgemizde benden daha genç kızlarda gelmeye başlaması oldu. “ dedi.

AKRABAMA EKMEK YAPTIM GETİRDİM SONRA HERKES İSTEDİ

Uzun yıllardır bu işi yaptığını ve yaptığı işini çok sevdiğini ifade eden Demirhan, “Tabi 15 yıl gibi bir süredir burada olunca artık kendi müşteri  portföyüm de oluştu. Her hafta gelen sabit müşterilim var. Ben işimi çok severek yapıyorum. Tarlada yolculuğuna başlattığım ürünlerin tezgahta alıcıyla buluşma anına kadar takip ettiğim için ayrı bir keyif veriyor. Bunun yanında 10 yıl önce mesela bir akrabama burada mısır ekmeği yaptım geldim gelip almadı. Başka müşteri ekmeği almak istedi verdim. Çok sevmiş haftaya gelip daha çok sipariş etti. Buradaki insanlar denedi derken ekmekte yapıp getiriyorum artık gelirken. Hiç aklımda yokken onu da satmaya başladım” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Büyükşehir Sevgi Eli, 14 yılda 138.500 kişiye umut oldu"
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı