‘YENİ CORONA VİRÜSÜ’ HAKKINDA ÖNEMLİ UYARI “ÖLÜME NEDEN OLABİLİR”

Özel Denizli Tekden Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç.Dr. Şerife Akalın Çin’de 25 kişiyi öldüren ve “gizemli virüs” olarak nitelendirilen yeni corona virüs hakkında önemli açıklamalarda bulundu. ," Çin’de 25 kişiyi öldüren ve “gizemli virüs” olarak nitelendirilen yeni corona virüs türü insandan insana geçiyor” dedi.

‘YENİ CORONA VİRÜSÜ’ HAKKINDA ÖNEMLİ UYARI  “ÖLÜME NEDEN OLABİLİR”

“2002 YILINDA BENZER HASTALIK 790 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU”

Hong Konglu uzmanlar yeni virüsün genetik yapısının SARS virüsü ile %80 örtüştüğünü” ifade ederek uyarıda bulundu. Doç.Dr.Akalın,“Aralık 2019’da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, 2002’de yine ilk kez Çin’de görülerek 790 kişinin ölümüne yol açan virüsün akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınına benzemektedir. “ifadelerini kullandı.

 

“ÇİN’DEN GELEN HER YOLCU MUAYENE EDİLMELİ”

Çin ve çevresinden gelen yolcuların mutlaka muayene edilmesi gerektiğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç.Dr. Şerife AKALIN, “Virüsün seyahat ile kolayca taşınabilir. Türkiye’nin salgın bölgesine uzak olmakla birlikte bu bölgeden turistik gezi amaçlı ülkemizi ziyaret etmesin beklenen kişiler olabilir. “Hastalığın kuluçka süresi ve bulaşma yolu kesin olarak bilinmediğinden Çin'den, özellikle de Wuhan şehri ve çevresinden gelen her yolcu mutlaka muayene edilmeli, ateş ve/veya solunum bulguları var ise belirli merkezlerde tetkik edilerek hastalığın dışlanması kritik öneme sahiptir” ifadelerini kullandı.

 

CORONA VİRÜSÜN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Corona Virüsü hakkında bilgiler aktaran Özel Denizli Tekden Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç.Dr. Şerife AKALIN, “Çin'in Wuhan kentinde 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren bildirilmeye başlanan ve 20 Ocak itibarı ile 224 vakaya ulaşan zatürre salgınının etkeni; 7 ocak

2020 tarihinde Çin sağlık otoriteleri tarafından "2019 - yeni Coronavirus (2019-nCoV)" olarak ilan edildi. Corona virüsler hayvanlardan insanlara bulaşan ve soğuk algınlığından ciddi zatürreye bağlı solunum yetmezliğine ve ölümlere yol açabilen geniş bir virüs ailesidir. Aslında çoğumuzun bu virüsün bilindik tipleri ile defalarca karşılaştığı ve defalarca soğuk algınlığı geçirdiği söylenebilir. Ancak hayvanlar arasında dolaşan bazı türler insanın bağışıklık sistemine tamamıyla yabancıdır ve insana bulaştığında (daha önce SARS ve MeRS salgınlarında olduğu gibi) ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. SARS virüsünün misk kedilerinden, MeRS virüsünün ise tek hörgüçlü develerden bulaştığı bilinmektedir. Yeni coronavirus salgınının Wuhan şehrinde bir deniz ürünleri toptan satış pazarından kaynaklandığı düşünülmekle birlikte hangi hayvandan bulaştığı henüz kesinlik kazanmamıştır” dedi.

 

İNSANDAN İNSANA GEÇİYOR

 

Virüsün hayvandan başlayarak insandan insana geçtiğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç.Dr. AKALIN, “DSÖ ve Çin sağlık yetkilileri hayvanların yanı sıra insandan insana da bulaştığını açıkladı. İlk vakalara hayvandan bulaşmış olmakla birlikte hayvan teması olmayan vakaların da görülmeye başlanması ile virüsün insandan insana da bulaşabildiği düşünülmeye başlanmıştır. İnsandan insana bulaşıp bulaşmadığını ve kesin bulaşma yolunu ortaya koymaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. 16 Ocak'ta virüsün tanısını koymak için kullanılabilecek laboratuvar yönteminin belirlendiği duyurulmuştur.

 

ÖLÜME NEDEN OLABİLİR

Soğuk algınlığı gibi seyrettiğini ancak buna kanılmaması gerektiğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç.Dr. AKALIN, “Yeni coronavirüs bulaştığı bazı kimselerde belirtisiz veya çok hafif bulgularla soğuk algınlığı gibi seyrediyor olabilir. Ancak tanı konan vakalarda ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulguları ön plandadır. Ciddi vakalarda, enfeksiyon pnömoni (zatürre), ciddi akut solunum sendromu, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilmektedir”

“CORONA VİRÜS’LÜ HASTA GELİRSE”

Coronavirüs vakası görülme ihtimaline karşı yapılacak olan ilk müdahale konusunda bilgiler aktaransöyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç.Dr. AKALIN, “Coronavirüs vakası görülme ihtimaline karşı Özel Denizli Tekden Hastanemizde "Pandemik İnfluenza Eylem Planı" mız güncellenmiştir. Eylem planında yer alan kişisel koruyucu ekipman ve malzeme stok kontrollerinin yapılıp, eksiklikler tamamlanmıştır. Şüpheli vaka olduğunda öncelikle Hastanemiz acil servis, yoğun bakım üniteleri, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, pediatri ve dahiliye bölümlerinde görevli sağlık personelinin konuyla ilgili acil bilgilendirilip gerekli önlemler hemen alınacaktır”dedi.

 

 

İŞTE KORUNMANIN YOLLARI

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda korunma amaçlı yaptığı açıklamaları olduğunu söyleyen Özel Denizli Tekden Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç.Dr. AKALIN, Dünya Sağlık Örgütünün Önerileri: Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için popülasyonlara ve sağlık çalışanlarına temel ilkeleri hatırlatmak akıllıca olacaktır: Akut solunum yolu enfeksiyonları olan kişilerle yakın temastan kaçınmak, Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık el yıkamak, Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmak, Akut solunum yolu enfeksiyonu semptomları olan kişiler öksürürken görgü kurallarını uygulamalıdır (mesafeyi korumalı, öksürürken ve hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil veya kıyafetlerle ağız ve burun kapatılmalı ve eller yıkanmalı), Sağlık kuruluşlarında, hastanelerde, özellikle acil servislerde standart enfeksiyon önleme ve kontrol uygulamalarını artırmak. DSÖ, gezginler için belirli bir sağlık tedbiri önermemektedir. Seyahat sırasında veya sonrasında solunum yolu hastalığını düşündüren semptomlar olması durumunda, gezginlerin tıbbi yardım almaları ve seyahat geçmişlerini sağlık uzmanlarıyla paylaşmaları şiddetle tavsiye edilmektedir ”dedi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Büyükşehir Sevgi Eli, 14 yılda 138.500 kişiye umut oldu"
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Zolan’dan Gaziler Günü mesajı