MÜTHİŞ BULUŞMA BUGÜN AKŞAM

Her sene farklı tarihlerde gerçekleşen ay tutulması bu sene 10 Ocak akşamı gerçekleşecek.

MÜTHİŞ BULUŞMA BUGÜN AKŞAM

2020 yılının ilk ayında gerçekleşecek olan ay tutulması Türkiye saati ile bugün akşam 20.05-00.15 zaman dilimi arasında,  yılın ilk ay tutulması yaşanacak. Gerçekleşecek olan  parçalı ay tutulmasını severleri ve tüm Türkiye izleyebilecek.

AY TUTULMASI NEDİR  ?

Ay, Dünya’nın çevre yörüngesinde dönerken yeterli şartlar olduğu zaman Dünya’nın arka tarafında kalır. Bu yüzden de Dünya’nın engellemesi nedeniyle güneş ışınları Ay yüzeyine düşemez olur. Bu durumda karanlıkta tarafta kalan Ay kısa zamanlı da olsa Dünya’dan görülemez olmaktadır. Bu olaya ay tutulması adı verilir

 

AY TUTULMASININ ÇEŞİTLERİ

Tam Ay Tutulması: Ay küresinin tümü Dünya’nın tam gölge konisinden geçtiği zamanki oluşan tutulmaya tam ay tutulması denir. Bu durumda Ay’ın tamamı görünmez olur. Tam ay tutulmaları 1 saatten daha uzun süre sürebilir yani duruma göre değişir diyebiliriz.

Parçalı Ay Tutulması: Ay’ın bir kısmı Dünya’nın tam gölge konisinden geçtiğinde oluşan tutulma parçalı ay tutulmasıdır. Bu durumda Ay yuvarlağının sadece bir kısmı görülmez olur.

Gölgeli Ay Tutulması: Ay, Dünya’nın yarı gölge konisine tamamen girdiğinde oluşan tutulmaya gölgeli ay tutulması denilmektedir. Bu anda Ay, Güneş’in sadece belli bir tarafından ışık alabildiği için normalden daha da sönük görülmektedir.

Parçalı Gölgeli Ay Tutulması: Ay’ın bir kısmı, Dünya’nın yarı gölge konisine girdiğinde oluşan tutulmaya parçalı gölgeli ay tutulması denilir. O durumda Ay’ın, yarı gölge konisi içinde kalan kısmı Güneş’in sadece bir tarafından ışık alabildiği için bu yerler normal durumdaki Ay’dan daha sönük görülür yani parlaklığı az şekilde görülür diyebiliriz.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARACA YENİDEN CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
KARACA YENİDEN CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
Başkan Akcan Açıkladı! Çal'da Festival İptal
Başkan Akcan Açıkladı! Çal'da Festival İptal