Advert

BU KIŞ HASTALIK KAPINIZI ÇALMAYACAK

İçerisinde bulunduğumuz kış aylarının doğal etkisiyle birlikte havalar git gide soğumaya ve üşütmeye bağlı hastalıklar da hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Grip ve nezle türü rahatsızlıklar genç, yaşlı, öğrenci ya da çalışan ayırt etmeden herkesin kapısını mutlaka çalıyor; tabi ki iyi beslenen kişiler hariç.

BU KIŞ HASTALIK KAPINIZI ÇALMAYACAK

Sarayköy ilçesi Turan Mahallesi Buldan Caddesinde bulunan Efe Baharatın sahibi Mesut Efe, soğuk algınlıklarına yakalanmamak için alınması gereken önlemleri ya da hastalıktan en kısa sürede nasıl kurtulabileceğimizin yollarını bizlerle paylaştı. Bebekler, okula giden çocuklar, çalışan kişiler ve hamileler için şifalı önerilerde bulundu.

BU KARIŞIM HERKESE İYİ GELECEK

Efe ayrıca yaptığı açıklamada, sadece yetişkinler için değil bebekler ve küçük çocuklar için alınabilecek önlemlere de değindi. Efe, “ Genelde insanlar bizlere hastalığa yakalandıktan sonra geliyorlar. Aslında yapmaları gereken az sonra vereceğim tarifi evlerinde veya işyerlerinde bulundurmaları günde en az bir iki fincan içmeleri. Bunu yaparlarsa hastalığa yakalanma ihtimalini yok etmiş olurlar. Ama tabi hastalandıktan sonrada bu çaylar kullanıldığında kısa sürede etkisini göstererek kişinin iyileşme sürecini fazlaca hızlandırıyor. “ dedi. Efe vereceği tarifin adını tam bir kış çayı olarak tanımlarken, isterlerse hazır karışımı yapılmış hazır olanlardan da alabileceklerini tavsiye etti.

Kış çayı içerisinde bulunan bol çeşidin vücudun hastalıkla mücadele ettiği her virüse karşı bir etkisinin olduğunu ifade ederken içerisindekileri ise şöyle sıraladı.  Ihlamur, Hibiskus, Limon Kabuğu, Portakal Kabuğu, Kuşburnu, Hatmi Çiçeği, Papatya, Adaçayı, Okalitbus yaprağı, Elma Kurusu, Nar Kabuğu, Mersin Yaprağı. Bunladanı toplamda bir avuç kadar fincana atıp ardından sıcak su ekleyerek 5 dakika demledikten sonra tüketmek gerekmektedir.  Her gün en az bir fincan içmek çabuk iyileştirir. Ama sağlıklı iken her gün en az bir fincan içmek sizi hastalıklardan korur.” dedi.

Ayrıca sıvı olarak bu tür şeyleri tüketmeyi sevmeyen Sarayköylüler içinde bir macun alternatifi geliştirdik. Sabahları aç karnına akşamları yatmadan önce, içerisinde zencefil, zerdacal, tarçın, havlucan olan macunumuza bir çay kaşığı bal ekleyerek düzenli olarak  tükettiklerinde de kış boyunca hastalık kapılarını çalmayacaktır.

ÇOCUKLAR İÇİN AYRI BİR TARİF

Soğuk kış aylarının en çok etkilediği her yaş gurubundan çocuklar ve bebekler içimde tavsiyelerde bulunan Efe,  Çocuklar 2 yaşından itibaren bütün bitkileri kullanabilir. Minikler için hazırlayacakları ve kesin etkisini görecekleri çayın içinde ise, elma kabuğu, ayva kabuğu kaynatılacak. Kaynama işlemi sonrası aynı karışıma ıhlamur koyulacak. Yine fincanda  5 dakika bekleyip demlendikten sonra tüketilebilinir.

Ayrıca yine 1 yaşından sonra özellikle kış aylarında sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı tüketecekleri Keçiboynuzu özü, kış ayı boyunca onları hastalıklardan büyük oranla koruyacaktır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sevim güven tazeledi
Sevim güven tazeledi
MHP SARAYKÖY İLÇE BAŞKANI A. İHSAN SEÇKİN KURBAN BAYRAMI MESAJI
MHP SARAYKÖY İLÇE BAŞKANI A. İHSAN SEÇKİN KURBAN BAYRAMI MESAJI