SARAYKÖYLÜ ÇİFTÇİDEN İLGİNÇ YÖNTEM

Sarayköy’de hayvan yetiştiriciliği yapan 29 yaşında iki çocuk annesi Şennur Terlemez yetiştirdiği ineklerden daha fazla süt alabilmek için onlara klasik müzik dinletiyor.

SARAYKÖYLÜ ÇİFTÇİDEN İLGİNÇ YÖNTEM

Sarayköy ilçesi Cumhuriyet Mahallesi eski Sığma Caddesi üzerinde bir ahırda büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan 29 yaşında iki çocuk annesi Şennur Terlemez, uyguladığı yöntem ile süt veriminin yüzde 5-6 arttığını ifade etti. Terlemez, “Terapi”yi tüm üreticilere öneriyor.  Yerleştirdiği hoparlör aracılığı ile her gün belirli saatlerde ineklere müzik dinleten Terlemez, “ İnsan psikolojisi üzerinde olumlu etkisi varsa hayvanlarda neden olmasın” diye düşündüğünü söyledi.  

Normalde gün iki kere inekleri sağan Terlemez,klasik müzik dinlemedikleri günlerde  3 inekten 35 ile 40 litre arasında süt aldığını. Eğer o gün klasik müzik dinlerlerse günlük 45 ile 50 litre arasında süt aldığını söyledi. Yem veya her hangi başka bir ekstra destek olmadan sadece müzik ile bu artışı gözlemlediğini ifade etti. Terlemez “ Yemle ne kadar rasyonel uygularsa uygula, ne yem verirsen ver ama önemli olan hayvanın stresini alabilmek. Sütte gözle görünür artış oldu; yüzde 5-6. Hayvanların sorunları azaldı. Diğer süt üreticileri ve büyükbaş yetiştiricileri de denesin. Yüksek maliyetli yemleri yedirip de süt verimini arttırmak için uğraşmasınlar. Sadece dinletecekleri bir klasik müzik veya Türk Sanat Müziği”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İHRACATTA TOPARLANMA  EĞİLİMİ SÜRÜYOR
İHRACATTA TOPARLANMA EĞİLİMİ SÜRÜYOR
Büyükşehir DESKİ'den Sürdürülebilir Şehirler Projesi
Büyükşehir DESKİ'den Sürdürülebilir Şehirler Projesi