SARAYKÖY'DE JES TİYATROSU

Sarayköy ilçesinde bölge halkının ve sivil toplum kuruluşlarının tepki gösterdiği JES projeleri bu kez vatandaşa tiyatro ile anlatıldı.

SARAYKÖY'DE JES TİYATROSU

Kızılcaköy’de direnen kadınlar tarafından hazırlanan tiyatro oyunu Pazar günü Sarayköy’de özel bir mekanda ücretsiz gösterim yaptı. Büyük Menderes İnsiyatifinin organize ettiği tiyatro gösterisine Sarayköy dışından Denizli şehir merkezinden de katılımcılar geldi. CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, bir çok sivil toplum kuruluşu, JES projesinin gerçekleştirilmek istenildiği bölgede yaşayan vatandaşlar gösteriye yoğun ilgi gösterdi.

JES Projelerinin yürütüldüğü bir çok bölgede gösterim yapan Seher Çenesiz’in yazıp yönettiği Hilal Yılmaz’ın reji asistanlığını yaptığı “Neymiş Bu Jeotermal” isimli tek perdelik tiyatro oyununun gösterimi ücretsiz olarak gerçekleşti. Oyunu yazarı ve yönetmeni Seher Çenesiz, “Bu seneki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sonrasıydı tiyatro oynama fikri gündeme geldiğinde. Projeye başlamadan evvel kadınları tanımak istedim. Kızılcaköy direniş çadırındaki kadınların direncini, mücadelelerine olan inancını, inadını görünce ben de çok heyecanlandım. Yıllarca kadın mücadelesine gönül vermiş biri olarak hiç tiyatroya girmemiş, ya da hiç tiyatro sahnesi görmemiş kendi halinde hayatlarını sürdüren köylü kadınlarla tiyatro konuşmak, çalışma yapmak çok anlamlı bir serüven oldu benim için” diye konuştu.

‘DOĞANIN TALANINA KARŞI BİRLİK OLMAK İÇİN...’

“Kadınlar özgürleştikce tüm dünya özgürleşecektir” diyen Çenesiz, Kızılcaköy direniş çadırındaki asıl öznebib de kadınlar olduğunu vurguladı. Çenesiz şöyle devam etti: “Ve biz kadınlar zor bir şeye aday olduk aslında. Çok yakında tiyatro oyunumuzla karşınızda olacağız, Umarım tüm Aydın halkında istediğimiz etkiyi yaratabiliriz. Kızılcaköylü kadınlar çok net bir şekilde jeotermal istemiyorlar. Biz istersek ağaçlarımız yeşerir, çiçeklerimiz açar, ama hepimiz istersek hepimiz birlikte olursak her şey güzelleşir ve değişir.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir'den üreticilere kolaylık
Büyükşehir'den üreticilere kolaylık
CHP SARAYKÖY İLÇE BAŞKANLIĞINDAN 101. YIL MESAJI
CHP SARAYKÖY İLÇE BAŞKANLIĞINDAN 101. YIL MESAJI