GÜLİZAR BİÇER KARACA’DAN ÇED YÖNETMELİĞİ’NDEKİ ‘DEFİNE’ DÜZENLEMESİ AÇIKLAMASI

GÜLİZAR BİÇER KARACA’DAN ÇED YÖNETMELİĞİ’NDEKİ ‘DEFİNE’ DÜZENLEMESİ AÇIKLAMASI

‘MEŞRULUK’ ZEMİNİ YARATILIYOR

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca define aramalarının ÇED kapsamına alınmasına ilişkin yapılan değişiklik için açıklama yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “define aramalarını” ÇED kapsamına alınacağını söylemişti. Bugün ÇED Yönetmeliğinde yaptıkları değişiklik Resmi Gazete’de bugün yayınlandı. Yapılan değişiklikle define aramacılığı yapılabilmesi için ÇED Gerekli Değildir kararı alınması gerekecek. ÇED raporu hazırlanmadan definecilik yapılacaktır.

DİPSİZ GÖL SADECE BİR İHMAL İLE GEÇİŞTİRİLEMEZ.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca yaptığı açıklamada ‘Uygulamada ÇED Gerekli Değildir kararını Valilikler veriyor. Dipsiz Göl’de, onca rezalet valilik izniyle olmuştu. Bakanlık, ÇED yönetmeliği kapsamına alarak, Valiliklere savunma argümanı oluşturmuştur.’ Dedi. Gülizar Biçer Karaca Dipsiz Göl’deki define aramacılığı için, ÇED Gerekli Değildir kararı verilmiş olsaydı; Gümüşhane Valisi ve hakkında soruşturma açılan kurum görevlileri bu kararı ileri göstererek haklılıklarını savunacaklarını belirtti. ‘Anlaşılıyor ki Bakanlık Dipsiz Gölü ibret almamış, oluşan hukuki sorunlara karşı “meşruluk” zemini hazırlamıştır. Dipsiz Göl meselesi, sadece bir ihmal ile geçiştirilemez. Ortada ciddi bir akıl ve ahlak problemi var. Mevzuat gereğince, kültür ve tabiat varlığına karşılaşıldığında define kazısının hemen durdurulması gerekirdi.’ dedi. 

DEFİNECİLİK ÇEVRESEL VE KÜLTÜREL DEĞERLERİN TALANIDIR

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca her şey gerçekleşip de define bulunmayınca, ‘soruşturma başlattık, doğal sit ilan ediyoruz’ gibi açıklamalar yapılmasına tepki gösterdi. Gülizar Biçer Karaca ‘Definecilik, çevresel ve kültürel değerlerin talanından başka bir şey değildir. Ayrıca, bir dolandırıcılık ve umut tüccarlığı düzenidir. Sahte haritalar ve söylentiler üzerinden insanlar manipüle ediliyor, kandırılıyor, dolandırılıyor. Define arayıcılığını ÇED kapsamına almak hiç bir anlam ifade etmez. Çevresel ve kültürel değerlerimizin korunması için bu alanlarda defineciliğin tamamen yasaklanması gerekir.’ Dedi

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir'den üreticilere kolaylık
Büyükşehir'den üreticilere kolaylık
CHP SARAYKÖY İLÇE BAŞKANLIĞINDAN 101. YIL MESAJI
CHP SARAYKÖY İLÇE BAŞKANLIĞINDAN 101. YIL MESAJI