PAMUK ÜRETİMİ TEHLİKE ALTINDA

‘Beyaz altın’ olarak nitelendirilen pamuğun hasadında sona gelindi. Verimlilik adına güzel bir sezon geçmesine rağmen, fiyatın geçen yılla aynı olması ama maliyetlerin gecen yıla göre fazlasıyla artması üreticinin yüzünü güldürmedi.

PAMUK ÜRETİMİ TEHLİKE ALTINDA

Sarayköy’de yüzlerce insanın geçim kaynağı olan pamuk haşatında sona gelindi  İzmir Ticaret Borsasında (İTB) düzenlenen basın toplantısında yapılan arazi verim çalışmalarının ardından 2019- 2020 sezonu pamuk rekoltesi sonuçları açıklandı. Geçen yıla oranla dönüm başına  50 kilo daha fazla mahsul alan üreticiler, rekolteden memnun kaldı.

“HASAT SONRASI FİYAT AÇIKLANDI”

Taban ve destek fiyatının hasat zamanı gelmesine rağmen açıklanmamasının yarattığı tedirginliğin ardından.  Bu sezon verimlilik adına güzel bir sezon geçiren çiftçiler ise hasat zamanından hemen sonra açıklanan fiyat ile bütün heyecanını yitirdi. İzmir Ticaret Borsası 2019 – 2020 sezonu için geçen yılla aynı olan kilogramı 3,5 TL olarak fiyatı açıkladı. Yıl içerisinde sürekli artan maliyetler karşısında geçen sene ile aynı fiyata ürününü veren çiftçi ise her şeyin fiyatı artarken bizim fiyatlar neden yerinde sayıyor diye serzenişte bulundu.

“MAZOTDAN GÜBREYE HERŞEYE  %100 VEYA %70 ZAM GELDİ”

Sarayköy’de her sene pamuk zamanı bu iş ile uğraşan çiftçi bu maliyetlerin altından bu kadar düşük ücretle nasıl kalkacağını bilemiyor. Üreticilerden bazıları ise geçen yılın artan fiyat farkını şöyle açıklıyor. “Mazot en az 1 TL fark koydu,  5.53 TL’ye aldığımız yakıt 6.53 TL oldu.  Geçen sene 90 TL olan gübreyi bu yıl 220 TL’ye aldık. İlaç fiyatlarında direk yüzde 100 artış oldu. Tamam bir şeylere zam gelmiş olabilir, fakat her şeye gelen bu zam bizim fiyatımıza neden yansıtılmıyor. Tüccarlar kazanırken çiftçiyi neden kimse düşünmüyor, bu fiyatlar böyle giderse ileride ekim yapacak çiftçi bulamayacaklar” ifadelerini kullandı. 

DESTEKLER BU SENE PARÇA PARÇA YATIRILDI

Üreticiler bu sezon pamuk primi ödemelerinin yüzde 70’inin Ramazan Bayramı öncesinde kalan yüzde 30’luk diliminse Kurban Bayramı öncesinde ödenmesinin çiftçiyi zor duruma soktuğunu söyledi. Bu sezon girdi maliyetlerinde en az yüzde 100 oranında artış yaşanmasıyla birlikte dekar başına verilen desteklemelerin 500 kilogramla sınırlandırılmasının çiftçiye büyük darbe vurduğunu söyleyen üreticiler, “Gelecek sezondan endişeliyiz, çiftçilerimizin bazıları önümüzdeki yıl pamuk ekip ekmeme konusunda kararsız” diye konuştu. 

TARİŞ KAPANDI ŞİMDİ FİYATI TÜCCAR BELİRLİYOR

"S.S. Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği"nin kapanmasının ardından, tüccarla baş başa yalnız bırakıldığını açıklayan üreticiler “Tüccarlar kendi aralarında anlaşıyorlar, sonra gelip benim malıma bakıp bunun kalitesi düşük diyerek bana fiyat teklif ediyor, diğerleri de aynı ücreti teklif ettiği için mecburen kabul ediyoruz.  İzmir Ticaret Borsası’da zaten çiftçiyi düşünerek değil tüccarı düşünerek fiyat belirleyince,  kazancımızda ciddi bir düşüş oluyor” açıklamasında bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"DENİZLİ - AYDIN OTOYOLU DAHA FAZLA GECİKMEMELİ"
DTO’DAN ÜYELERİNE 81 MİLYON 342 BİN TL’LİK KREDİ DESTEĞİ
DTO’DAN ÜYELERİNE 81 MİLYON 342 BİN TL’LİK KREDİ DESTEĞİ