O HAYVANLARDA HASTALIK ÇIKTI

Sayıştay’ın hazırlamış olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı Denetleme raporunda aralarında Denizli’nin de bulunduğu birçok şehirde, destek amaçlı verilen hayvanlarda hastalıklara rastlandığı ortaya çıktı.

O HAYVANLARDA HASTALIK ÇIKTI

Sayıştay’ın hazırlamış olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı Denetleme Raporu’yla büyük bir skandal ortaya çıkmış oldu. Sayıştay raporuna göre; Bakanlık tarafından ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında Ağrı, Tunceli, Malatya, Erzurum, Kars gibi pekçok ilde dağıtılan hayvanlarda sığır brusellozu, veba, şap gibi hastalıkların olduğu, Denizli ve Elazığ şehirlerinde ise dağıtılan koyun ve keçilerde ise veba hastalığının olduğu belirtildi. Sözcü’nün haberine göre “Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü/Hayvan Sağlığı ve Karantina Şube Müdürlüğünden alınan verilere göre genç çiftçilere teslim edilen hayvanlarda bazı hastalıklar tespit edilmiştir” denilen raporda hayvanların sayısına ilişkin ise hiçbir bilgi yer almadı. Raporda hastalığın türleri ve tespit edildiği iller ise şöyle sıralandı:

Adıyaman, Afyonkarahisar, Kastamonu, Kırşehir, Aydın, Bartın, Çankırı, Hatay, Ordu, Yozgat; Sığır Tüberkülozu
Ağrı, Erzurum, Kars, Kırıkkale, Samsun, Tokat, Tunceli; Sığır Brusellozu
Aksaray, Kars; Koyun Keçi Brusellozu
Amasya, Kastamonu, Antalya, Bilecik, Bursa, Denizli, İzmir, Ordu, Sinop, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Elazığ, Tokat; Koyun Keçi Vebası
Eskişehir, Kütahya, Antalya, Kütahya, Malatya, Manisa, Sinop, Balıkesir, Trabzon, Tunceli, Giresun; Şap
Ordu, Isparta; Koyun Keçi Çiçeği

HAYVANLARIN HASTALIKLI OLDUĞU ŞİKÂYETLERİ GELMİŞ

Bakanlık olayı ilişkin Sayıştay’a sunmuş olduğu cevapta ise kendilerine bu istikamette şikâyetler ve duyumlar geldiğini, gereğinin yapılması için ilgili kurumlara bildirimler yapıldığını ifade ederken, olayın devamına ilişkin herhangi bir takip yapılıp yapılmadığını ise hiç dile getirmedi. Bakanlık cevabında şu ifadelere yer verdi: “TİGEM tarafından temin edilen hayvanların bir kısmının damızlık özelliği olmadığı, bir kısmının şartnamede belirtilen ırklar olmadığı, bir kısmının ise sağlık koşullarını taşımadığı bildirilmektedir.

2016-2018 yılları arasında uygulanmakta olan Genç Çiftçi Projelerinde, ilgili senelerde çıkartılmış olan Tebliğ gereği, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların temin ve teslimi görevi Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Bunun beraberinde, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği temin edilecek hayvanların teknik ve sağlık koşulları ve teslim takvimi açık bir şekilde belirtilmiştir. Söz konusu temin edilecek hayvan sayısının fazla olması nedeniyle, protokolde belirtilmiş olan son teslim tarihinde uzatmalar yapılmış olsa da, hayvanların sağlık ve teknik koşullarında herhangi bir değişiklik Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce yapılmamıştır.

Proje kapsamında dağıtımı yapılan bazı hayvanların damızlık özelliklerinin olmadığı (döl tutmama, kötü huy, ırk özellikleri) ya da sağlık koşullarının kötü durumda olduğu gerekçesi ile tarafımıza gelen dilekçe ve talepler TİGEM’e gereği için bildirilmiştir. İlgili hak sahiplerine de gerek gördükleri takdirde projenin sürdürülebilirliği için hayvan değişimine müsaade edilmiştir. Ayrıca, sahadan tarafımıza iletilmiş olan bazı hayvanların teknik ve sağlık koşulları taşımadığı duyumları sonucunda projenin uygulanmış olduğu 81 İl Müdürlüğüne defalarca mevzuat hükümlerince işlem yapılması konusunda uyarılar yapılmış, gerekli titizliğin sağlanması hususunun talimatlandırıldığı ifade edilmiştir.”

Kaynak sozcu.com.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DENİZLİ'NİN İLK PSİKOLOJİ ZİRVESİ 14 MART’TA!
DENİZLİ'NİN İLK PSİKOLOJİ ZİRVESİ 14 MART’TA!
Büyükşehir Barış Manço’yu unutmadı
Büyükşehir Barış Manço’yu unutmadı