CHP’DEN HASANKEYF İÇİN ÇAĞRI: UNESCO BAŞVURUSU YAPILMALI

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Parti Meclisi üyesi Pınar Uzun,Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu,Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Gaziantep Milletvekilleri İrfan Kaplan ve Bayram Yılmazkaya, Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, Hasankeyf İlçe Başkanı Orhan Bekiroğlu, il ve ilçe örgütü üyeleri ile birlikte Hasankeyf’te incelemelerde bulundu.

CHP’DEN HASANKEYF İÇİN ÇAĞRI: UNESCO BAŞVURUSU YAPILMALI

Heyet adına açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Hasankeyf’in  sular altında bırakılacak olmasına, alandan taşınan tarihi yapıların (7 tarihi eser) yeni yerlerinde tarihinden koparılmış birer varlık olmaktan öteye gidemeyeceğine vurgu yaptı. Gülizar Biçer Karaca; ‘’CHP olarak  bu sokaklarda inceleme yaparken içimiz acıyor. Ilısu barajının alternatif olarak yapılabileceği birçok alan vardı, maalesef bu alanlar yok sayıldı, bir inat ve rant uğruna bugün 12 bin yıllık geçmiş sulara gömülme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldı. Bu baraj sadece tarihimize ihanet değil, aynı zamanda bu bölgenin 1. derece deprem kuşağı olmasından dolayı ilerde daha vahim sonuçları getirebileceği bir gerçektir. Hiç bir tarihi eser bulunduğu ve temsil ettiği geçmişten kopartılarak, yeni yerde aynı duyguyu ve aynı tarihi ruhu vermeyecektir.

UNESCO’NUN 10 KRİTERİNDEN 9’UNU TAŞIYAN YER

Dünyada, UNESCO'nun Dünya Miras Listesine alınması için belirlenen 10 kriterden 9'una sahip olan Hasankeyf'in Dünya Miras Listesine alınması için Kültür Bakanlığı'nın UNESCO'ya başvurması gerekiyor. Buradan, hep birlikte çok geç olmadan, 12 bin yıllık tarih sular altına gömülmeden Kültür Bakanlığı'na çağrı yapıyoruz. Hasankeyf bütün Türkiye'nin ve dünyanın ortak insanlık mirasıdır. Hasankeyf'e sahip çıkmak siyasi bir mesele değil, dünya tarihine sahip çıkmaktır. Gelin Hasankeyf'i hep birlikte kurtaralım.''

CHP'DEN HASANKEYF ÇAĞRISI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Biçer Karaca, tüm yurttaşlara, STK ve siyasi partilere "Paylaştığımız örnek dilekçeyle, CİMER üzerinden veya fax, e-posta gibi araçlarla Kültür Bakanlığı’na bu sorumluluğunu yerine getirmesi için başvuralım” çağrısını yaptı.

BATMAN VALİSİ'NE TALEPLER İLETİLDİ

CHP Heyeti, Batman Valiliğini ziyaret ederek, Vali Hulusi Şahin ile görüştü, İlçe halkı ile yaptığı görüşmelerin sonuçları ve halkın taleplerini aktaran heyet üyeleri, çevresel etki değerlendirmesinin yapılmadığı, projenin alternatiflerinin değerlendirilmediği düşüncelerini Batman Valisi ile paylaştı. CHP Heyeti sürecin takipçisi olduklarını belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
G’scala Muhteşem Bir Defile ile Hizmete Girdi
G’scala Muhteşem Bir Defile ile Hizmete Girdi
PAÜ’lü Yabancı Öğrenciler Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i Gezdi
PAÜ’lü Yabancı Öğrenciler Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i Gezdi