TÜM TÜRKİYE BU TEPKİYİ KONUŞUYOR

Denizli'de kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak isteyen esnaf, kestikleri fişlere "Kadına şiddete hayır" sloganını ekledi.

TÜM TÜRKİYE BU TEPKİYİ KONUŞUYOR

Son dönemde artan kadın cinayetlerine ve kadına şiddete karşı Denizli’de esnaf tepki gösterdi. Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak isteyen esnaf, müşterilerine kestikleri fişlere "Kadına şiddete hayır" ibaresi ekledi. Evrensel'e konuşan esnaf, "Oturduğumuz yerden konuşmakla olmuyor, artık herkes kadına yönelik şiddetin durması için bir şeyler yapmalı" çağrısında bulundu.

"KADINA ŞİDDETE SESSİZ KALAMAYIZ"

Ülke genelinde infiale neden olan Emine Bulut cinayetinin ardından Denizli’de de boşanmak üzere olduğu eşi tarafından bıçaklanan Hafize K. yoğun bakıma alındı. Artan kadına yönelik şiddete karşı Merkezefendi ilçesinde bakkal dükkanı işleten 17 yıllık esnaf Elvan Ünal, herkesin bulunduğu alandan bir şeyler yaparak toplumsal baskı oluşturması gerektiğini düşünerek harekete geçti. Kadına yönelik şiddet vakalarına ve kadın cinayetlerine tepki gösteren Elvan “Bunlara sessiz kalamayız. Ben de farkındalık oluşturmak için yazar kasaya "Kadına şiddete hayır" sloganını işledim. Tabii biz küçük esnafız, market zincirleri daha çok fiş kesiyor. Bu farkındalık eylemine onların da katılması daha etkili olur” diye konuştu.

"ESNAF ODALARI DA BİR ŞEYLER YAPMALI"

Esnaf odalarına, sendikalara ve sivil toplum kuruluşlarına da büyük görevler düştüğünü belirten Ünal “Kadına şiddete karşı farkındalık yaratmak sadece hukuk ya da siyasetin alanı değil. Her kesimin buna karşı bir refleks geliştirmesi gerek. Esnaf odaları afiş, el ilanları basarak tüm üyelerine dağıtabilir. Fakat ne yazık ki yalnızca dini bayramlarda ve cuma günleri attıkları kutlama mesajlarıyla yetiniyorlar” diye konuştu. 

Esnaf odalarının taciz, tecavüz ve kadına şiddete karşı tutum almadığını söyleyen Elvan “Esnaf olarak toplumsal baskı oluşturmamız gerekiyor” çağrısında bulundu. Elvan, kendisinin bu farkındalık eylemini sosyal medyada paylaşmasının ardından Türkiye genelinde de birçok esnafın yazar kasalarına "Kadına şiddete hayır" sloganını işlediğini belirtti.

"HERKES ELİNDEN GELENİ YAPMALI"

Sümer Mahallesi’nde 18 yıldır esnaflık yapan Rukiye Çetintaş ise Emine Bulut’un ardından Denizli’de de Hafize K.’nin bıçaklandığını kadın gruplarında paylaştıklarını ve çok üzüldüklerini ifade etti. Çetintaş, “Çok üzücü olaylar fakat üzülmek yetmiyor. Bulunduğumuz her yerden küçük de olsa bir şeyler yapmak lazım diyerek harekete geçtik” dedi.

Sadece "Kadına şiddete hayır" yazmanın da çözüm için yeterli olmayacağını söyleyen Çetintaş, “Bunu böyle yazınca çözüm bulacağız anlamına gelmiyor. Bu bir farkındalık yaratmaktır. Oturduğumuz yerden şu yapılabilir, bu yapılabilir demekle olmuyor. Herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Yarına öldürülmeyeceğimizin bir garantisi yok. Artık gece yatarken ‘Çok şükür bugün de öldürülmedik’ diyeceğiz neredeyse. Herkes bir şeyler yapmalı elinden geldiğince” ifadelerini kullandı.

Kaynak Evrensel Gazetesi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nevzat simsek     2019-08-30 Katiliyorum bu bakkala
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SARAYKÖY'DE BULUNAN TERMAL YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI
SARAYKÖY'DE BULUNAN TERMAL YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI
LODOSLU HAVAYA DİKKAT!
LODOSLU HAVAYA DİKKAT!