Tohumlar Fidana, Fidanlar Ağaca, Ağaçlar Ormana

"Yeşil görmeyen gözler renk zevkinden yoksundur. Burasını öyle bir ağaçlandırın ki kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın."Mustafa Kemal Atatürk

Tohumlar Fidana, Fidanlar Ağaca, Ağaçlar Ormana

Bugünkü durağımız Sarayköy Orman İşletme Şefliği Geleceğe bırakacağımız en güzel miras 'Ormanlarımız' üzerine Orman İşletme Şefi Faruk Aydın ile güzel bir röportaj yaptık. Keyifli okumalar...

-Yoğun çalışma temponuzda bizlere zaman ayırdığınız için size teşekkür ederek röportajımıza başlamak istiyorum.

Rica ederim. Ben duyarlılığınızdan dolayı size teşekkür ederim.

-İlçemizde orman yangınlarına karşı ne gibi önlemler alınıyor?

Orman yangını sezonunda (1 Mayıs- 1 Aralık resmi yangın sezonu) ekiplerimiz ve arazözlerimiz yangına hazırlık anlamında Orman Deposunda tatbikatlar ve eğitimler yapılarak yangına hazırlıklar tamamlanmış olur.

- Ağaçlandırma konusunda ilçemizin genel durumu hakkında bilgi alabilir miyim? Son yıllarda çok yoğun bir çalışma temposuna girildi. Yanan alanlar derhal toprak hazırlığı yapılarak. Yıl içerisinde ağaçlandırılır. En son çıkan orman yangınımızda 490 hektarlık ormanlık saha yanmıştır. Yangın sonunda teraslama yapılarak 830.000 fidan toprakla buluşturulmuştur. Ayrıca 21 Mart Dünya Ormancılık Günü haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenerek ağaç dikimleri gerçekleştirilmiştir. Bunu yaparken önceliği okullara tanıyoruz. Çünkü çocuklara orman sevgisini, bilincini aşılamak çok önemlidir. Bu bilinci vermek için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Çocukların bilinçlenmesi gelecekte orman yangınlarının minimum seviyede kalmasına sebep olacaktır.

-İlçemizde çıkabilecek olası bir yangın durumunda önleyebilecek gerekli donanıma sahip misiniz? Yangın çıkması durumunda elimizde bulunan 2 arazöz, 1 su tankeri ve 1 ilk müdahale aracı ile birlikte toplam 25 personel yangın sezonu boyunca hazır bulunmaktadır. İhbar alındıktan itibaren ekiplerimiz en kısa süre içerisinde (10-15 dakika) yangın alanına ulaşmakta ve ilk müdahaleyi yapmaktadır. Biz ilk müdahaleyi yaparken yangın durumuna göre çevre ilçe ve illerden de destek istenmektedir. Yangınla mücadele bir savaştır! Bu savaş özveri ile gece-gündüz demeden sürdürülmektedir.

-Yangın olduğunda ihbarlar dışında nasıl bilgi alıyorsunuz? Bizim Sarayköy ilçemizde bulunan bir adet yangın gözetleme kulemiz 7/24 kesintisiz gözetleme yapmaktadır. Ayrıca dumana ve ısıya duyarlı termal kameralarla ormanlarımız 24 saat gözetlenmektedir. Bu anlamda teknolojiyi de en üst seviyede kullanmaktayız.

-Orman suçları ile mücadele konusunda ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Ormanların korunması, 6831 sayılı Orman Kanunu, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Bizim Sarayköy ilçesi olarak orman muhafaza memurları eliyle koruyucu ve önleyici tedbirler kapsamında öncelikle suçun oluşmasını engellemekteyiz. Suç unsuru bir vukuat olduğu takdirde yasalar çerçevesinde gerekli işlemler yapılarak Cumhuriyet Savcılığı'na bildirilmektedir.

-İlçemizdeki ormanlarda hangi tür ağaçlar mevcut?

İlçemizdeki ormanlarda daha çok kızılçam ve kuru çam ağaç türleri yetişmektedir. Bunların dışında meşe, kestane, çınar türleri mevcuttur.

-Türkiye, Dünya çapında Orman yangınları ile mücadele konusunda ne durumdadır?

Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Orman Genel Müdürlüğümüz orman yangınları ile mücadele konusunda teknolojik alt yapı, araç, ekipman ve yetişmiş tecrübeli insan kaynakları açısından Avrupa'da ilk sıradadır. Antalya'da uluslararası orman yangınları ile mücadele eğitim merkezimizde hem Türkiye'deki tüm orman personeline eğitim verilmekte, hem de dünyadan bir çok ülkeye bu merkezde orman yangınları ile mücadele eğitimi verilmektedir. Hatta komşu ülkelerde yangın çıktığı zaman Türkiye olarak bizden yardım talebinde bulundukları anda onlara da destek olunmaktadır. Türkiye'nin herhangi bir yerinde yangın çıktığı andan itibaren Orman Genel Müdürlüğümüzün yangın hareket merkezinde bu yangınlar an be an takip edilmekte ve oradan koordinasyon sağlanarak yangınlarımız etkin bir şekilde yönetilmektedir. Kara unsurları dediğimiz Arazözlerin haricinde hava unsurlarımızda mevcuttur. Yangın söndürme helikopterleri ve yangın söndürme uçakları Türkiye genelinde uygu noktalarda konuşlandırılmaktadır. Yangının büyüklüğüne göre helikopter ve uçaklarımız havadan müdahale etmektedir.

-Son olarak okurlarımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Öncelikle yangın sezonu içerisinde bulunmamız nedeniyle ateş yakmamalarını, ormanın içine çöp atmamalarını, söndürmeden sigara izmaritini etrafa atmamalarını bu konularda hassas olmalarını herhangi bir yangın veya duman gördükleri zaman Alo 177' yi ücretsiz orman yangın ihbar hattını aramalarını rica ederim...

Sarayköy Orman İşletme Şefliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
G’scala Muhteşem Bir Defile ile Hizmete Girdi
G’scala Muhteşem Bir Defile ile Hizmete Girdi
PAÜ’lü Yabancı Öğrenciler Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i Gezdi
PAÜ’lü Yabancı Öğrenciler Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i Gezdi