Konumuz: Küçük Dostlarımız!

Onlar için bir kap yemek, bir kap su!

Konumuz: Küçük Dostlarımız!

Veteriner Hekim Doğukan Alkın ile birlikte Sarayköy’de bulunan kliniğinde keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar…

-Bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde 2005 yılında mezun oldum. 14 senedir Sarayköy’de hizmet vermekteyim. Evliyim ve bir çocuğum var. -Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz? Hayvanları çocukluğumdan bu yana severdim. Onları iyileştirmek benim için büyük bir keyif… Onlarla kurduğum dostluklar çok ayrı…

-Veterinerliğin halk sağlığı ile ilişkisi nedir?

Veterinerlik halk sağlığının temelini oluşturur. Bu hayatı hayvanlarla birlikte paylaşıyoruz. Hayvan sağlığı demek toplum sağlığı demektir.

-Mesleğinizi bize biraz anlatır mısınız?

Özverili bir mesleğim var… Veterinerseniz bir çok şeyden fedakarlık etmeniz gerekebilir. Uykunuzdan, özel hayatınızdan… Gece yarısı bir hayvanın size ihtiyacı olabilir. Telefonunuz daima açık olmalı.. 7/24 hizmet veriyoruz. Hiç unutmuyorum… Düğüne gitmiştim telefon geldi. Takım elbiseyle ahıra girmiştim. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Çünkü köylü zor durumda hayvancılık eskisi kadar gözde değil. Onlardaki sıkıntı tabiî ki bizlere de yansıyor. Çünkü köylü hayvanının masraflarını karşılayamıyor. Bundan 2 sene her şey daha iyiydi…

-Sarayköy’ün her yerine gidiyor musunuz?

Sarayköy’ün bütün mahallelerine gidiyorum.

-Hangi canlı türüne, ne tür tedaviler uygulayabiliyorsunuz, kliniğinizin olanakları nelerdir?

Köylerde çiftlik hayvanlarının tamamının tedavisini ve ameliyatlarını yapıyoruz. Kedi-köpek muayenesinde sağlık ocakları gibi hizmet verebiliyoruz. Sarayköy’de en kapsamlı biz bakıyoruz.

-Sarayköy’deki hayvanlarda en sık karşılaştığınız hastalıklar nelerdir?

Meme sağlığı (ineklerde), beslenme problemleri, uyuz(sokak hayvanlarında)

-Veteriner olmak için sadece hayvanları sevmek yeterli mi?

Hayır. Sadece hayvanları sevmek yeterli değil. Evet hayvanları sevmeyen bu mesleği yapamaz. Onlarla kurduğunuz bak çok önemli. Hekimlik basit bir şey değil. Bunun için iyi bir üniversitede kaliteli bir eğitim almanız önemli.

-Evinde hayvan besleyen okurlarımız nelere dikkat etmeli?

Öncelikle aşılamaları tam olmalı. Parazit ile düzenli olarak mücadelesi yapılmalı. Çünkü insanlara geçen hastalıklar var.

-Sokak hayvanları konusunda Sarayköy’deki klinikler arasında dayanışma var mı, siz bir çalışma yapıyor musunuz? Dayanışma yok. Biz kendi adımıza her ay mama gönderiyoruz. Bize sokak hayvanlarını tedavi amaçlı getiren vatandaşlarımızdan sadece ilaçların ücretini alıyoruz. -Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeli? Çok zayıf, çok düşkün hayvan almayın. Ağzı burnu akan, gözü yaşlı, isal olan küçükbaş hayvan almayın. Küçükbaşlarda annesinin boyuna gelmiş olmalı. Hayvan yürüyerek kesim yerine gidebilmeli. Sığırlarda dişlerine bakarak yaş tayini yapılabilir. Büyükbaş hayvan 2 yaşında olmalı. Topal, kör hayvan kurban edilmez. Kurbanınızı bilinçli kişilere kestirin. Hayvanlara acı çektirmeyin… Son olarak evlerinizin, iş yerlerinizin önüne bir kap su, bir kap yemek bırakın… Hayvanlara çarptığınızda bırakıp kaçmayın. Bize getirin o canı kurtaralım..

-Bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
G’scala Muhteşem Bir Defile ile Hizmete Girdi
G’scala Muhteşem Bir Defile ile Hizmete Girdi
PAÜ’lü Yabancı Öğrenciler Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i Gezdi
PAÜ’lü Yabancı Öğrenciler Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i Gezdi