ÇOCUKLA ÇOCUK OL!

Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır!

ÇOCUKLA ÇOCUK OL!

Milli Eğitim Bakanlığı, “Okul Dışarıda Günü” açık havada öğrenmeyi, oynamayı kutlamak ve ilham vermek amacıyla küresel bir kampanya düzenledi.

Mükerrem Tokat Anaokulu, çocukların en büyük oyun arkadaşı anne-babaları da sürece dahil etmek için saat 10.00’da Mükerrem Tokat Anokulu bahçesinde bir etkinlik düzenledi.

Çocuklara aileleriyle unutamayacakları bir gün yaşatmak amacıyla düzenlenen etkinliğe veliler yoğun katılım gösterdi.

Sadece anne ve babalar değil babaanneler de torunlarının yanında yer aldı.

Süper Babanne sandalye kapma yarışmasında son 2 ye kaldı.

Her şey böyle başlamıştı...

Ve mutlu son...

Bu sefer anneler çocuklarının yanında değil karşısında yer aldı...

Minikler anneleri ile kıyasıya mücadele etti.

Öğrencilerin keyfi yerindeydi..

Mükerrem Tokat Anaokulu öğretmenleri oyunları velilere anlatıp hakemlik yaptı.

Dışarıda Oyun Oynamanın Çocuğa Ne gibi Fadaları Olabilir?

1-Çocukların oksijen ihtiyacı yetişkinlerinkinden daha fazladır. Açık havada zaman geçirmek ve oynamak ihtiyaç duydukları oksijeni almalarını sağlar.

2-Gün içinde dışarıda oynayan çocuklar geceleri daha rahat uyurlar.

3-Bir çocuk ağaçların, çiçeklerin, çimenlerin bulunduğu ortamlarda çokça zaman geçirirse gelecekte doğayı seven ve koruyan biri olması ihtimali yükselir.

4-Açık havada oynayan çocuklar daha mutlu olur.Enerjilerini boşaltır ve rahatlarlar. Enerjisini dışarı atamayan çocuklarda içe kapanıklık, alınganlık, çekingenlik ve ruhsal sorunlar görülebilir

5-Obezite ve kalp hastalığı günümüzün bireylerini tehdit eden önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Dışarıda fiziksel aktiviteler yapan çocuklar bu gibi sorunları daha az yaşarlar.

6-Açık havanın çocuklar üzerindeki faydalı etkilerinden biri de depresyon ve hiperaktivite sorunlarının etkisini azaltmasıdır.

7-Sıklıkla doğayla haşır neşir olan çocuklar daha seyrek hasta olurlar.

8-Sokakta arkadaşlarıyla oyun oynayan çocukların sosyal ilişki kurma yeteneği de artar.

Ayrıca bir grupla beraber ve grubun faydasına hareket etme, sıra bekleme, bir aktiviteyi yönetme veya yönetene uyum sağlama gibi konularda beceri kazanırlar. Açık havada sıklıkla zaman geçiren çocuklarda görme sorunları daha düşük oranda görülmektedir. Çocuğunuz iştahsız mı? Açık hava oyunları sayesinde iştahı açılabilir. Çocuklar çeşitli dış mekanlarda oynadıkları hareketli oyunlar sayesinde çevrelerini, doğayı, dünyayı keşfetme olanağı bulurlar. Çocuğunuzun vücudunun ve zihninin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız ona mutlaka sokakta oynama olanağı sağlamalısınız. Bu, okul başarısını da olumlu etkiler. Oyunlar sırasında yapılan koşmak, sıçramak, sürünmek, atlamak, zıplamak, atmak, tutmak gibi hareketler çocuğun vücut sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Etkinlik süresince bir çok oyun oynandı. Bunlardan bazıları, hepimizin çocukluğunda en az bir kere oynamış olduğu sandalye kapmaca, halat çekme, mandal takma yarışması… Çocukların mutluluğu heyecanı görülmeye değerdi.

Bu güzel organizasyon için Milli Eğitim Bakanlığı'na  Mükerrem Tokat Anaokulu müdürü Ülkü Yıldırım Ulaşan'a, müdür yardımcısı Mustafa Kaymaz'a, Mükerrem Tokat Anaokulu melekleri öğretmenlerimize, çocuklarının en iyi arkadaşı velilere teşekkür ederiz.

 

 

 

Mükerrem Tokat Anaokulu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Süreci en az zararla yöneten ülkeyiz"
Termal tabletlerle daha güvenli geçiş
Termal tabletlerle daha güvenli geçiş