Pamukkale Teknokent’te Projeler Hayata Geçiyor

Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş.’nin, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından 2018 Fizibilite Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandığı “TR32 Bölgesinin Yenilik ve Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi için Kurulacak olan İnovasyon Komünitesi Fizibilitesi” proje lansmanı Pamukkale Teknokent Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Pamukkale Teknokent’te Projeler Hayata Geçiyor

Toplantıya PAÜ Rektörü ve Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Bağ, PAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Prof. Dr. Osman Çiftçi, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, Teknokent A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Küçükkaplan, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Gürkan Semiz, Dekanlar, KOSGEB Denizli Müdürü Aziz Acar Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet Taş, GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Yetkilileri, STK temsilcileri, Teknokent firmaları, akademisyenler ve öğrenciler katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Teknokent A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Küçükkaplan açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Doç. Dr. Küçükkaplan; Teknokent’te, çoğunluğu yazılım ve sağlık sektörü olmak üzere 98 Ar-Ge firmasının faaliyet gösterdiğini belirtirken yakın bir zamanda yüzde yüz kapasiteye ulaşacaklarına dikkati çekti. Teknokent bünyesinde yapılan Ar-Ge projeleri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Küçükkaplan, 124’ü aktif olmak üzere toplamda 386 Ar-Ge projesinin bulunduğunu ve bu firmaların 2018 yılında 45 milyon TL ye ulaşan ciroya sahip olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda bu firmaların yaklaşık olarak 500 bin dolarlık ihracat yaptığının altını çizdi. Doç. Dr. Küçükkaplan, Teknokent olarak amaçlarının üniversite sanayi işbirliğini geliştirmek ve üniversitede üretilen bilgiyi sanayiye aktarmak olduğunu dile getirdi.

Ayrıca proje kapsamında ülkemizde bulunan benzer merkezlerin ve prototip atölyelerinin ziyaret edilmekte olduğunu, bölgemiz için en uygun modelin tasarlanması ve hayata geçirilmesi için çalışıldığını belirten Doç. Dr. İlhan Küçükkaplan katılım sağlanan fuar ve benzeri organizasyonlarda, prototipi yapılmış olan patentli ürünlerin diğerlerine oranla ticarileşme potansiyelinin daha yüksek olduğunu gözlemlediklerini ifade etti. Doç. Dr. Küçükkaplan; yapılması planlanan bu merkezin, fikir aşamasındaki projelerin teknoloji olgunluk seviyelerinden TRL 6-prototipleme seviyesine ulaşması için gerekli altyapıyı sağlayacağının müjdesini verdi.

Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞTE 1 HAZİRAN'DA UYGULANACAK KURALLAR
İŞTE 1 HAZİRAN'DA UYGULANACAK KURALLAR
DENİZLİ VE İLÇELERİNİ VURAN DON VE DOLU BÜYÜK ZARARA YOL AÇTI
DENİZLİ VE İLÇELERİNİ VURAN DON VE DOLU BÜYÜK ZARARA YOL AÇTI