Reklamı Geç

PAÜ HASTANESİ KLİMİK TOPLANTISINA EVSAHİPLİĞİ YAPTI

PAÜ HASTANESİ KLİMİK TOPLANTISINA EVSAHİPLİĞİ YAPTI

PAÜ Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK)’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Dirençli Gram-Negatif Bakteri İnfeksiyonlarında Güncel Durum” konulu simpozyum Prof. Dr. Hüseyin TURGUT yönetiminde hastanemizde gerçekleştirildi. Antibiyotik direnci, tüm dünyada en ciddi halk sağlığı tehdit sebebini oluşturmaktadır. Bakterilerde antibiyotiklere karşı direnç gelişmesi bakteriyel infeksiyon hastalığının tedavi edilememesi ve insan hayatının tehlikeye girmesine yol açmaktadır. Antibiyotiklere direncin artışında insanlarda antibiyotiklerin yanlış ve uygunsuz kullanımları yanında tarım alanında ve hayvanlarda antibiyotiklerin yoğun biçimde kullanılması da önemli rol oynamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü bu infeksiyonların yayılımı ve artan mortalitesi nedeniyle acil eylem planı hazırlamıştır.

Tüm dünyada özellikle dirençli gram negatif infeksiyonların tedavisinde sorun yaşanmaktadır. Ülkemizde dirençli gram negatif infeksiyonlar, endemik hale gelmiştir.

Denizli’deki diğer hastanelerden hekimlerin de katıldığı bu toplantıda antibiyotiklere dirençli gram negatif infeksiyonların ülkemizdeki durumu, tedavi seçenekleri ve direncin yayılımının önlenmesi ayrıntılı olarak tartışıldı. Toplantıya Öğr. Görevlisi Seçil DENİZ ve Öğr. Görevlisi Kevser ÖZDEMİR de konuşmacı olarak katıldılar.

PAÜ Hastaneleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Osman Zolan’dan Kurban Bayramı mesajı
Başkan Osman Zolan’dan Kurban Bayramı mesajı
DEPREM BÖLGESİNE 500 BİN TL GÖNDERİLDİ
DEPREM BÖLGESİNE 500 BİN TL GÖNDERİLDİ