MANİSALI MİNİK BEBEĞİN KALBİ ÖZEL DENİZLİ TEKDEN HASTANESİN’DE YENİDEN HAYAT BULDU

Durmuş ailesinin bebeklerinde doğumdan hemen sonra Manisa da yapılan tetkiklerinde Yenidoğan döneminin en ağır kalp hastalıklarından birisi olan, kalbin ana damarlarının ters yerleşimli olduğu (Büyük Arter Transpozisyonu) saptandı.

MANİSALI MİNİK BEBEĞİN KALBİ ÖZEL DENİZLİ TEKDEN HASTANESİN’DE YENİDEN HAYAT BULDU

Yenidoğan döneminin en ciddi kalp sorunlarından birisi olan bu durum karşısında acilen ameliyat gereksinimi olan minik bebek için Manisa da tüm sağlık ekipleri seferber oldu. Tüm Türkiyede oldukça sınırlı sayıda merkezde yapılabilen büyük ve oldukça riskli kalp ameliyatının Denizli’deÖzel Tekden hastanesinde yapıldığı bilgisi üzerine minik bebek Tekden hastanesine sevk edildi. İlk değerlendirmeler sonrası kısa sürede kalp damar cerrahisi tarafından hasta ameliyata alındı. Başarılı geçen ameliyat sonrası yenidoğan yoğun bakım ünitesinde devam eden tedavisi çok kısa süre içerisinde taburculukla sonlandı.

Konu hakkında bilgi veren Özel Denizli Tekden Hastanesi Eğitim Koordinatörü ve Yenidoğan Uzmanı Doç Dr Osman Öztekin; ‘’Doğumsal kalp hastalıklarının yaklaşık olarak yüz doğumda bir görülür her kalp hastalığı olan çocuk yada bebeğin tedavisi aynı değildir. Basit kapanmamış bir damarın kapatılmasından, yarısı gelişmemiş bir kalbi, hayata adapte etmeye kadar bir seri operasyon hatta kalp nakline kadar çeşitli ameliyatlar gerekebilir. Hastalara doğar doğmaz aynı gün ameliyat gerekebildiği gibi erişkin yaşa kadar fark edilemeyip 50-60’lı yaşlarda bile bu hastalıktan ameliyat olabilirler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir Barış Manço’yu unutmadı
Büyükşehir Barış Manço’yu unutmadı
PAÜ ve FAV Service gGMBH Vakfından İşbirliği
PAÜ ve FAV Service gGMBH Vakfından İşbirliği