Reklamı Geç

PAÜ’lü Öğrenciler Tripolis Antik Kentini Gezdi

Genel anlaşmalar, Erasmus ve genel programları kapsamında farklı ülkelerden Pamukkale Üniversitesine gelen yaklaşık 40 değişim programı öğrencisi, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Tripolis antik kenti ve Buldan’ı gezerek keyifli bir gün geçirdi.

PAÜ’lü Öğrenciler Tripolis Antik Kentini Gezdi
Bu içerik 257 kez okundu.

Kazı çalışmalarını Pamukkale Üniversitesinin yürüttüğü Tripolis antik kenti, hafta sonu Pamukkale Üniversitesinin yabancı öğrencilerini misafir etti.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Tripolis’i gezen öğrenciler, kentte sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmalarını inceleme fırsatı buldu.

Gezi sırasında kazı ekibinde yer alan öğretim üyeleri öğrencilere rehberlik yaptı. Kentin tarihiyle ilgili bilgiler veren kazı heyeti, erozyonla oluşan toprağın kademeli olarak temizlenmesiyle kentin gün yüzüne çıkarıldığını belirtti. Antik kentteki kemerli yapı, kilise, mozaikli konut ve tonozlu yapıyı gezen öğrenciler Tripolis’e hayran kaldı.

Buldan’ın Tarihini Gördüler Tripolis gezisinin ardından Buldan ziyareti ile devam eden programda öğrencilere yöreye özgü Buldan simidi ve çay ikram edildi . Buldan el dokuma tezgâhlarına da büyük ilgi gösteren öğrenciler, restorasyonla geleneksel Buldan evlerinin yansıtıldığı Beyler Konağı’nı da gezdi. Buldan ziyareti sonrasında Buldan Kaymakamı Murat Sarı tarafından öğrencilere Buldan el dokuması ürünler hediye edildi. Gezi boyunca keyifli vakit geçiren öğrenciler bolca hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
51 proje Pamukkale için yarıştı
51 proje Pamukkale için yarıştı