Reklamı Geç

Büyükşehir ecdadına sahip çıkıyor

Denizli'nin Türkleşmesinde büyük rol oynayan efsane Komutanı Mehmet Gazi'nin İlbadı Mezarlığı'ndaki 800 yıllık türbesinin restorasyonu Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatıldı.

Büyükşehir ecdadına sahip çıkıyor
Bu içerik 351 kez okundu.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin ecdadına sahip çıkıp, değerlerini gelecek nesillere aktarmak için 12 yıldır kazı ve restorasyon çalışmalarını sürdürdüğü İlbadı Mezarlığı'nda Denizli'nin Türk yurdu olmasında büyük önemi bulunan Mehmet Gazi Türbesi'nde restorasyon çalışması başlatıldı.

Beylikler, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde Denizli'ye hizmet eden ecdadın ebedi istiratgahı olan İlbadı Mezarlığı'nda son dönemde Türk tarihi bakımından çok önemli eserler keşfedildi. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama Denetim Bürosu'nun (KUDEB) yürüttüğü kazı çalışmaları sonucu elde edilen veriler ışığında 800 yıllık Mehmet Gazi Türbesi ve burada bulunan zaviyenin restorasyon projesi Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Kurulun onay vermesinin ardından 1210 yılında şehit düşen Mehmet Gazi Türbesi ve buradaki zaviyede restorasyon çalışması başlatıldı.

Açık Hava Türk Tarih Müzesi

Denizli'nin Türkler tarafından fethinden sonra mezarlık olarak kullanılmaya başlanan İlbade Mezarlığı'nda ecdada ait çok değerli eserlerin bulunduğunu kaydeden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Burada 12 yıldan fazladır çalışma yürütüyoruz. Bu bölgede namazgah ve zaviye gibi birçok yapıya ulaştık. Binlerce mezar taşımızı tercüme edip kayıt altına aldık, zarar görenleri restore ettik. Burası bizim Açık Hava Türk Tarih Müzemiz. Yediler Türbemizi restore edip gelecek nesillere aktardığımız gibi inşallah Mehmet Gazi Türbemizi de restore edip koruma altına alacağız. Denizli'yi bize yurt eden ecdadımıza sahip çıkıp eserlerini korumayı sürdüreceğiz, bu değerlerimizi gelecek nesillerimize aktaracağız" dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
51 proje Pamukkale için yarıştı
51 proje Pamukkale için yarıştı