Reklamı Geç

Paü’de Yesevilik Ve Ozanlık Konuşuldu

Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile Türk Yurtları Kültür ve Sanat Topluluğu’nun birlikte düzenlediği “Türklük Bilimi İncelemeleri”nin XVI.sı “Yesevilikten Ozanlığa” adlı panel ile Fen-Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İsmail Çetişli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Paü’de Yesevilik Ve Ozanlık Konuşuldu
Bu içerik 200 kez okundu.

Panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Soner Sağlam’ın “Yesevilik, Türk dünyasında Yeseviliğin etkileri, Türk dünyasında hikmetler ve şiir geleneği” üzerine yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Panel yöneticisi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Vefa Nalbant, Yesevilik’ten ozanlığa uzanan gelenekten bahsettiği konuşmasının ardından panelin konuşmacıları Akdeniz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Dili Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullak Kök ile aynı bölüm Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Karaburgu’yu kürsüye davet etti. “Karahanlı Türkçesi Satır-Arası Kur'an Tercümesi” ve Kur’an tercümeleri üzerine çalışmaları olan Kök, konuşmasında Arslan Baba ve öğrencisi Ahmet Yesevi’den, Yesevi’nin yetişme döneminden ve “Hikmetler”inden bahsettiği konuşmasında özellikle Hikmetler’de kullanılan Türkçeye ve dinî terimlerdeki Türkçeleştirmeye dikkat çekti. Hikmetler’de işlenen konular ve ideal insanın nasıl anlatıldığı konusu da konuşmada yer aldı.

Pamukkale Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU GİDİŞ YAKIŞMADI!
BU GİDİŞ YAKIŞMADI!
SARAYKÖY’DE  SANAT ŞÖLENİ
SARAYKÖY’DE SANAT ŞÖLENİ