Reklamı Geç

Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından ilimizde “Tarihi Eser Kaçakçılığı” operasyonu

Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından ilimizde “Tarihi Eser Kaçakçılığı” operasyonu
Bu içerik 657 kez okundu.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince kültür varlığı eserlerden kolay saklanan ve taşınması daha mümkün olan sikke ve çeşitli objelerden oluşan antik dönemlere ait tarihi eserleri yurt içinde toplayıcı adı altında toplayan ve maddi değeri yüksek olan eserleri yasadışı olarak satış yapmak isteyen şahıs ve organizasyonların tespit edilerek yakalanmasına yönelik ilimizde çalışmalara başlanıldı.

İlimizin antik kent olması nedeniyle yurt içinde ve yurt dışında haksız kazanç elde etmek isteyen ve kültür varlıklarımızı yasadışı satışa sunmak isteyen şüpheli şahıslar ilimizde ekiplerce yürütülen çalışmalar neticesinde tespit edildi. Görevli ekiplerce takibe alınan ve tarihi eser kaçakçılığı yapabileceği değerlendirilen şüpheli şahıs ve kullandığı araç gerekli tertibat alındıktan sonra durduruldu. Yapılan kontrollerde aracın sağ arka koltuğunun döşeme cebi içerisinde şeffaf naylon poşete sarılı tarihi eser olabileceği değerlendirilen üzerinde değişik figür, işaret ve sembol bulunan 50 adet eski metal para ve 3 adet değişik figürlerde obje bulunarak el kolundu.

Ele geçirilen toplam 50 adet sikke ve 3 adet tarihi eser objenin özelliklerinin ve hangi döneme ait olduğunun tespiti amacıyla Müze Müdürlüğü’nce uzman arkeolog ve müze araştırma görevlileri tarafından inceleme raporu düzenlendi. Yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı bakır, kurşun, bronz cinsinde olan sikke ve objelerin tarihi eser olduğu Roma, Hellenistik, İslami ve Bizans dönemine ait olduğu tespit edildi. Sikkelerin üzerinde Roma dönemine figürlerin ayakta cepheden erkek ve kadın tanrıça, at üzerinde süvari, cepheden İsa başı ve okunamayan eski döneme ait figürler olduğu ve Arapça yazıların bulunduğu bildirildi. Tarihi eser objelerin küpe parçası, at figürlü toka parçası ve göz biçiminde olduğu kaş kısmında geometrik şekiller bulunan yüzük olduğu tespit edildi.

Ele geçirilen eserlerin korunması gerekli kültür varlığı orjinal envarterlik değerinde ve etütlük nitelikte müzede bulunması gereken tarihi eser olduğu bildirildi.

Operasyonlar neticesinde yakalanan 1 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı.

Denizli Emniyet Müdürlüğü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
Sarayköy Bayrama Hazırlanıyor
51 proje Pamukkale için yarıştı
51 proje Pamukkale için yarıştı